Які «відмазки» придумує Московський патріархат, щоби зупинити переходи парафій – інтернет-видавництво Церкваріум
07
Ср., черв.

Які «відмазки» придумує Московський патріархат, щоби зупинити переходи парафій

Автокефалія

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Раніше казали «Томос не дадуть», коли дали, кажуть «Томос заберуть»

За інформацією Cerkvarium у середовищі УПЦ (МП) зараз активно просувається два месиджі, які мають на меті протидіяти переходу парафій до автокефальної Православної Церкви України.

Перша теза ‒ «прийде нова влада і скасує Томос, тому не потрібно переходити до ПЦУ».

Цей месидж покликаний вплинути на два процеси: на власне перехід парафій до ПЦУ, а також на політичну, передвиборчу агітацію.

Щодо переходів, то тут логіка маніпуляторів проста ‒ мовляв, влада зміниться і все скасують. Однак ті, хто так говорить, живуть у якійсь іншій, паралельній реальності. Світська влада не може скасувати чи відмінити таке церковне рішення. Томос вже виданий, патріарх Варфоломій співслужив з митрополитом Епіфанієм літургію, причащався з однієї Чаші. Нашу церкву вже визнано на Афоні ‒ колисці православного чернецтва і місці найбільшого духовного авторитету православ'я. Визнання з боку Вселенської патріархії відбулося, і його вже не скасуєш ніякими державними актами. Православна церква України та блаженніший Епіфаній вже є у Диптиху Вселенського патріархату, про що є відповідний запис у Кодексі Церкви.

Звичайно існує небезпека, що до влади прийдуть інші політики, які зможуть шкодити церкві. Зрозуміло, що Президентом не стане відверто проросійська людина, так само як проросійські сили не зможуть сформувати коаліцію у Верховній Раді та потрапити до Уряду. Однак, для того, щоби протидіяти українській автокефалії не треба бути проросійським, можна це робити і під проукраїнськими, патріотичними гаслами.

Наприклад нещодавно, одна з кандидатів у президенти ‒ Юлія Тимошенко, заявила, що треба законодавчо передбачити відповідальність за невизнання української автокефалії. І начебто патріотична, проукраїнська заява. Однак її реалізація дорого коштуватиме Україні. Нас звинуватять у порушенні прав людини, ми ризикуємо посваритися з європейськими та американськими партнерами, а Росія отримає аргумент, щоби розповідати про релігійні гоніння та переслідування. Це назовні, а у середині ми ризикуємо отримати нове джерело нестабільності. Віряни УПЦ (МП) будуть протестувати, і ми замість працювати з ними та знаходити точки дотику і порозуміння будемо ще далі відштовхувати їх від себе. А що робити католикам, юдеям та мусульманам, яким нецікаві православні баталії? Тобто зовні ідея виглядає, як проукраїнська, але шкодить дуже сильно.

Таким чином, навіть якщо на майбутніх виборах зміниться влада, то Томос нікуди не дінеться, визнання Церкви, і що саме важливе ‒ сопричастя з Вселенським патріархом та старцями Святої гори Афон вже відбулось, і це не скасувати жодними державними актами, яка б можлива чи не можлива влада не прийшла. Бо це питання ‒ церковне, і воно регулюється актами Вселенської патріархії.

І тут ми логічно підходимо до наступної тези, яку зараз вбивають у мізки вірян та священиків УПЦ (МП) ‒ «Варфоломій скоро забере Томос, тому не потрібно переходити до ПЦУ».

Ця фраза ще більше безглузда ніж попередня. Ні для кого не секрет, що Російська церква виступає проти нашої автокефалії. Патріарх Варфоломій пішов на серйозне загострення відносин з Москвою заради України. Його намагалися підкупити, лякали отруєнням, вочевидь вдавались до шантажу, але це все було марно. Томос Україні від надав. І що ж тепер, після стількох випробувань, стресу і переживань ‒ взяти і все відмінити? Це було би божевіллям. Він би себе виставив посміховиськом. А він не такий. Хто особисто знає патріарха Варфоломія, то розуміє наскільки для нього важливе питання репутації. Причому репутації не стільки зараз і у якихось пропагандистських ЗМІ, чи російських fake news. Зовсім ні. Він, як і лічить візантійцеві, оперує століттями. Він мислить у далеко строковій перспективі. Йому важливо, що за пару сотень років про нього писатимуть у підручниках?

Що він був такий непослідовний, що спочатку дав автокефалію, розсварився з РПЦ, а потім скасував Томос? Вочевидь такого він не хоче. Тому і скасовувати нашу автокефалію Вселенський патріарх не буде.

Більше того, на арені сучасних міжцерковних відносин Варфоломію потрібна велика слов'янська потужна союзницька церква. Котра потенційно зможе стати точкою збірки і орієнтації на інші слов'янські церкви, які знаходяться в орбіті Москви ‒ Чеську і Польську. А також на ті церкви, які рано чи пізно від'єднаються від РПЦ ‒ Білоруська та Молдовська.

Більше того, Православна Церква України має ширші повноваження, аніж, наприклад Елладська Церква. І в останньої Константинополь Томос не забирав. Навпаки, коли ця країна збільшила свою територію, то Константинополь передав під її керівництво частину своїх територій, але на певних умовах. Формально митрополити цих територій лишались у юрисдикції Константинополя, але у питаннях керування були підзвітні Синоду в Афінах, який, до речі, на половину мав складатися з представників цих нових територій. Таким чином, Константинополь постійно, і навіть до сьогоднішнього дня, має фактично половину «своїх людей» у Синоді Елладської Церкви. Це, до речі, запорука того, що Елладська Церква визнає ПЦУ.

Підсумовуючи. Отримання Україною Томосу ‒ це велика партія на світовій шахівниці, де переплелися «неслитно, неизменно, нераздельно, неразлучно» інтереси різних церковних та політичних суб'єктів. І українська автокефалія ‒ це результат спільного вирішення проблеми українського розколу. Проблеми, коли мільйони вірян були поза спілкуванням зі Світовим Православ'ям тільки через те, що вони не бажають підкорятися церкві, яка керується з країни, що розпочала проти нас війну. Нарешті у 2019 р. це питання було вирішено. Відбувся масштабний зсув у цій сфері, і вже ніякі дії майбутніх політиків, ні особисті забаганки будь-кого з Константинопольських патріархів не здатні «відіграти все назад». Процес пішов і його вже не зупинити.