Обережно, фейк: російська пропаганда вчергове вводить в оману грецькі церковні ЗМІ – інтернет-видавництво Церкваріум
17
Пт., вер.

Обережно, фейк: російська пропаганда вчергове вводить в оману грецькі церковні ЗМІ

Моніторинг ЗМІ

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Довіряй - але перевіряй

На відомому грецькому сайті Vimaorthodoxias 17 вересня було опубліковано репортаж під назвою "Всеукраїнська хресна хода з 80 000 віруючих". В ньому написано, що віруючі УПЦ МП з благословення митрополита Київського та всієї України Онуфрія здійснили Всеукраїнську хресну ходу, яка почалась з Почаївської лаври на заході України та Святогірської лаври на сході. Близько 80 тисяч віруючих зібрались в Києві. Після чого відбулась урочиста літургія в Києво-Печерській лаврі на честь завершення хресної ходи. В якості доказів Vimaorthodoxias наводить низку фотографій з цієї ходи. Коли це відбувалось - не вказано.

Але справа в тому, що, по-перше, ці фотографії зроблено 3 роки тому - в липні 2016 року, коли проходили святкування річниці Хрещення Русі. Першоджерело репортажу - сайт Pravoslavie.ru, на якому не стоїть дата публікації. Але судячи з коментарів під нею, мова йде таки про 2016 рік. Vimaorthodoxias чомусь не дала посилання на цю конкретну сторінку.

Серед світлин, наприклад, є спільна фотографія митрополитів Онуфрія, Антонія (Паканича) та Симеона (Шостацького). Однак митрополит Симеон 15 грудня 2018 року перейшов в автокефальну ПЦУ. Тому публікація цього фото в вересні 2019 року могла створити враження, що митрополит Симеон "працює на два фронти" (що є неправдою).

По-друге, в 2019 році на день Хрещення Русі, який святкується 27-28 липня, УПЦ Московського патріархату не влаштовувала всеукраїнської хресної ходи чере всю країну. Хода відбулась лише в Києві.

По-третє, хресна хода УПЦ МП, яка відбулась в самому Києві 27 липня, за словами її організаторів, набрала до 300 тисяч віруючих (хоча за даними МВС - близько 30 тисяч).

Не будемо бездоказово звинувачувати грецький ресурс у відвертому фейку. Тим більше що спершу цей дивний репортаж з минулого з'явився... на грецькомовній сторінці того ж самого Pravoslavie.ru, і датований він 6 вересня 2019 року. Цікаво, що вже на цій сторінці є клікабельне посилання на першоджерело 2016 року, але грецькі партнери чомусь не спромоглися перевірити інформацію.

Скоріше за все, ресурс Російської православної церкви ввів у обману довірливих греків, перепублікувавши свій старий репортаж трирічної давнини як новий. Можна лише з жалем констатувати, що російським прихованим маніпуляціям ще хтось вірить.