Владика Філарет зараз має шанс увійти в історію як один з будівничих помісної ПЦУ, - архієпископ Памфілійський Даниїл – інтернет-видавництво Церкваріум
17
Пт., вер.

Владика Філарет зараз має шанс увійти в історію як один з будівничих помісної ПЦУ, - архієпископ Памфілійський Даниїл

Моніторинг ЗМІ

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Патріарший екзарх відповів на делікатні питання щодо статусу Почесного патріарха Філарета в ПЦУ

В інтерв'ю ВВС патріарший екзарх архієпископ Памфілійський Даниїл (Зелінський) щиро та відверто прокоментував кілька чутливих моментів, пов'язаних з побоюваннями виникнення певних амбіцій у деяких ієрархів ПЦУ. В першу чергу мова йшла про можливі подальші дії Почесного патріарха Філарета.

Владика Даниїл підкреслив, що Почесний патріарх Філарет, колишній очільник Київського патріархату, протягом свого життя зробив величезну роботу, і повинен з великою честю та гідністю відійти убік. Тоді він стане «духовним дідусем» ПЦУ. В іншому випадку він може зруйнувати все, що будував усе своє життя – але це вже його вибір.

Через повагу до старечого віку та до служіння церкві владиці Філаретові дозволено носити титул Почесного патріарха – для внутрішнього використання, а також патріарший куколь – як колишньому лідеру церкви. Але для загалу – тобто, Вселенського патріархату – він є колишнім митрополитом Київським.

На питання про наміри владики Філарета і далі керувати новою вже церквою разом з митрополитом Епіфанієм та масштаби його впливу на новообраного митрополита Київського архієпископ Даниїл відповів так.

«Думаю, що владика Філарет мав і, можливо, досі має вплив на владику Епіфанія. Але думаю, що владиці Філарету прийшов час збагнути своє місце в історії розбудови ПЦУ.

Він довів її до цього моменту. Якщо ж він зараз буде занадто багато втручатись в її адміністративний аспект, він може створити передумови, коли владиці Епіфанію буде дуже важко виконати свою місію предстоятеля церкви.

Владика Філарет створив гніздо, в якому мав своїх пташенят, яких він виховував та плекав. Прийшов час пташенятам вилетіти з цього гнізда.

Багато вилетіли і пішли служити на єпархії, але владика Епіфаній довший час лишався біля цього гнізда. Зараз йому дали шанс злетіти і він полетів, дайте йому можливість збудувати своє власне гніздо.

Це все, що я прошу у Філарета, дайте можливість Епіфанію бути предстоятелем церкви! Будьте духовним дідусем, татом, радьте, але дайте можливість робити свою справу».

Очевидно, що такі питанні виникли через чутки про можливе скликання собору ПЦУ, на якому буде внесено зміни до Статуту задля переформатування керівних посад в церкві. Зокрема, говорилось про те, що митрополит Філарет бажав би стати очільником Священного Синоду та фактичним керівником ПЦУ. При цьому митрополиту Київському Епіфанію номінально залишались би обов’язки голови Відділу Зовнішніх Церковних Відносин. З цього приводу владика Даниїл відповів, що керівником Церкви є її предстоятель, хоча можлива посада і керуючого справами, у якого не може бути більше повноважень, аніж у предстоятеля. Крім того, за словами архієпископа Даниїла, якщо мова йде про предстоятеля, голову священного синоду ПЦУ, то такі радикальні зміни до Статуту мають бути погоджені з Константинополем. Подібні плани якихось ієрархів ПЦУ є демагогією задля задоволення амбіцій того чи іншого колишнього лідера тієї чи іншої колишньої церкви.

Владика Даниїл наголошує, що щоб нова автокефальна церква не стала клоном РПЦ, змінивши лише вивіску, щоб вона не деградувала, вона не може лишатися в застої, в роках 50-60-70-річної давності. Саме тому Константинополь порадив колишнім очільникам УПЦ КП та УАПЦ відмовитись від свого кандидування на Об’єднавчому соборі. І владика Філарет з владикою Макарієм письмово підтвердили, що заради добра української церкви готові не бути кандидатами та не займати адміністративних позицій у лоні церкви.

Також додатково див. тези архієпископа Даниїла про нюанси проведення Об'єднавчого собору 15 грудня.