Священний простір церкви не захищає від коронавірусу — отець Кирило Говорун – інтернет-видавництво Церкваріум
26
Вт., жовт.

Священний простір церкви не захищає від коронавірусу — отець Кирило Говорун

Моніторинг ЗМІ

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Новий коронавірус COVID-19 та виклики для церкви: поговорили з отцем Кирилом Говоруном, професором університету Лойола-Мерімаунт в Лос-Анджелесі

Джерело: Громадське Радіо

Ведучі: Тетяна Трощинська

Гостi: Кирило Говорун

Яка ситуація у Лос-Анжелесі у зв’язку з поширенням коронавірусу?

Ситуація складна, адже за кількістю хворих США вийшли зараз на перше місце. Також дуже стрімко зростає кількість померлих. Вражені такі мегаполіси як Нью-Йорк, Лос-Анжелес. У штаті Каліфорнія запроваджено режим, який називається «безпечніше бути вдома». Це не такий строгий режим, як у Європі, ми можемо гуляти, і не тільки в магазин та аптеку. Але всі намагаються зберігати соціальну дистанцію і берегти себе і своїх близьких.

Чи закриті церкви?

Щодо релігійних організацій, то в нас зачинені церкви, богослужіння відбуваються або онлайн, або за зачиненими дверима без парафіян. Хоча є деякі досить фанатичні протестантські групи, які продовжують проводити масові богослужіння. Наприклад, нещодавно у Флориді на богослужінні була понад тисяча людей. Це дуже небезпечне ставлення.

Повну версію подкасту слухайте тут.

Наскільки є гріхом обмеження таїнств?

Ми зараз перебуваємо в періоді Великого посту. У християнстві цей період був періодом обмеження у таїнствах. Наприклад, літургія відбувається не кожного дня, а по суботах і неділях. Отже, історично це період, коли віряни мали сидіти вдома, молитися, читати святе письмо, розмірковувати про свій духовний стан і менше ходити до церкви. Так співпало і зараз – віряни теж зараз мають сидіти вдома, тобто в цьому ніякого гріха немає.

Інша справа – що буде на Пасху, коли люди захочуть відвідати церкву. Це проблема. Тут теж треба розуміти – навіщо люди йдуть до церкви на Пасху? Більшість приходить посвятити паски, ковбаску, якісь напої та розійтися по домах. Але в цей період це буде недоречно і небезпечно. Тим більше, що це не зовсім відповідає сенсу свята. Бачитися з рідними варто вдома.

Залишається відкритою проблема – як причащатися на Пасху. І тут церкви пропонують різні рішення, наприклад, щоб кількість людей, які приходять на причастя, була дуже обмеженою, щоб люди зберігали дистанцію. Інше рішення, щоб людям додому передавати святі дари.

Церемонії прощання з померлими

Це дуже складне питання. Зараз у світі приймаються такі медичні протоколи, щоб не було контакту з людьми, які померли від коронавірусу. Я не знаю, які рішення церкви будуть приймати з цього приводу. Можливо, варто ховати таких людей у закритих трунах, щоб не було фізичного контакту із живими і померлими.

Онлайн-богослужіння

Дуже багато в церковному плані можна робити за допомогою технологій. Наприклад, я вважаю, що можлива сповідь онлайн і відпущення гріхів. Можлива молитва за згодою в якийсь один визначений час. Можна робити онлайн-богослужіння – через інтернет, через радіо, через телебачення. Звісно, не можна здійснити причастя онлайн, але всі молитви і богослужіння, які готують до причастя, можна слухати через телебачення чи інтернет. І в цьому гріха ніякого немає.

На жаль, через богослужіння у церквах передається вірус, і ми маємо вже тому багато підтверджень. Наприклад, в Італії вже померло понад 60 священиків. Тобто священний простір не є запорукою того, що людина не підхопить коронавірус. Тому зараз лежить відповідальність на церковних діячах та проповідниках, щоб вони попереджали людей про небезпеку. На жаль, ми наразі чуємо інші голоси, які кажуть – не бійтеся, майте віру, приходьте до церкви, нічого вам не буде. Але все може трапитися, тому треба уникати всіх контактів.