Різниця між 1992 та 2019 роками величезна, - релігієзнавець Юрій Чорноморець – інтернет-видавництво Церкваріум
17
Пт., вер.

Різниця між 1992 та 2019 роками величезна, - релігієзнавець Юрій Чорноморець

Моніторинг ЗМІ

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Почесного патріарха Філарета ніхто не уповноважував на відновлення УПЦ КП

Джерело - фейсбук сторінка Юрія Чорноморця, доктора філософських наук, професора кафедри богослов'я та релігієзнавства НПУ ім. Драгоманова

Багато хто питає, у чому полягає різниця між сьогоднішньою ситуацією із почесним патріархом Філаретом та тим, що він робив у 1992. По формі - тоді була трагедія, тепер - фарс. А по суті є наступна важлива відмінність. В 1992 році патріарх Філарет захищав рішення Помісного собору 1-3 листопада 1992 року. Я нагадаю, що перед Помісним собором були єпархіальні з'їзди, на яких висловлювалися на підтримку автокефалії практично всі - за виключенням 1-2 осіб на епархію. Це вже потім Москвою було організовано всі ті хвилі невдоволення, зроблено видимість, що народ не розуміє і не приймає автокефалії.

Так от, в 1992 році патріарх Філарет захищав рішення Собору листопада 1991 року про автокефалію. Також і його противники в принципі визнавали легітимними ті рішення. Про свою принципову згоду із цими рішеннями та необхідність автокефалії у майбутньому засвідчено навіть у документах Харківського архієрейського собору і в рішення Помісного собору УПЦ МП в червні 1992 року.

Що тепер захищає почесний патріарх Філарет? Ніякі епархії, ніякий церковний народ, ніякі клірики не уповноважували його на творення секти, яка б відкололася від автокефальної помісної церкви, яка визнана Вселенським патріархатом та перебуває у процесі визнання іншими помісними церквами. Томос - це найкрутіша річ, якої досягла Україна. Звичайно, що ніхто і ніколи не уповноважить почесного патріарха Філарета творити церковну секту під назвою "УПЦ КП", позорити славну назву УПЦ КП. Це все одно, що б Зеленський зараз передав усі Джевеліни та усе наше озброєння Москві, бо це озброєння якесь недовершене, не усе в ньому таке, як в озброєнні американської армії чи армії німецької. Так от, що б не говорив би почесний патріарх Філарет, різниця його сьогоднішньої поведінки з 1992 роком - величезна, просто нескінчена. Кожен, хто цього не розуміє - або не в темі зовсім, або агент сусідньої держави. 

Також хочу засвідчити, що в 2014 році брав у патріарха Філарета інтерв'ю про особистостей його наближчих співробітників у 1960-ті-1980-ті роки. Людина пам'ятала цих людей, могла сказати про них пару фраз, але будь які деталі стерлися з пам'яті. Не лише деталі того, які були події з цими людьми, а й який був їх характер. Вже тоді я зрозумів, що дитинство він пам'ятає більш-менш. Сучасність пам'ятає добре, тут пам'ять його працювала просто геніально - у нього завжди була найкраща пам'ять з усіх людей, кого я знав, він міг розповісти про поїздку Україною на минулому тижні, назвавши усіх людей, з ким він розмовляв, і переповівши, про що розмовляли. Але якраз з людьми з геніальною у минулому пам'яттю і можуть ставатися незворотні зміни, особливо якщо вони пережили або перелом шийки бедра, або кілька операцій на серці. Останнє - було. Так що з точки зору фізіології діяльності мозку все, що відбувається, зовсім не дивно. Скоро він почне не лише відштовхувати усіх, з ким він йшов довгі роки, але й методично рвати папери із задумливим виглядом, потім перестане впізнавати своє оточення. Але при цьому імператив, що кудись треба бігти і щось треба робити, збережеться. А також уява почне видавати усе нові деталі з минулого життя, яких ніколи не було.
Як це пережити? Не знаю. Догляд за старими родичами - це завжди важко і трагічно. У всякому разі, до ситуації треба ставитися з розумінням. І усвідомлювати відповідальність його сьогоднішнього оточення: вони прекрасно розуміють, куди йде справа, у чому різниця з 1992 роком, яким є стан свідомості людини насправді, але потакають йому в його помилках. 

Усім релігійним лідерам бажаю виховати таких само гідних наступників, як виховав почесний патріарх Філарет, поки був при свідомості - у всякому випадку, щоб були не гірші. Ну а всій Україні бажаю допомоги Божої у цих випробуваннях!

Фото - Андрій Баштовий, Радіо Свобода