Патріарх Варфоломій: Вселенський Патріархат бореться проти націоналізму і фундаменталізму – інтернет-видавництво Церкваріум
19
Нд., вер.

Патріарх Варфоломій: Вселенський Патріархат бореться проти націоналізму і фундаменталізму

Моніторинг ЗМІ

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Фанар не має наміру залишати український народ без захисту

ORTHODOXIA.INFO  

Андреас Лударос

22/10/2018

Демонстрація своїх намірів, а також своє сприйняття ролі Вселенського Патріархату в просторі і часі були представлені сьогодні Вселенським Патріархом Варфоломієм, демонстрація, яка голосно передана по всьому православному світу.

«Вселенський Патріархат бореться за захист Православ'я проти небезпек націоналізму, неплідного консерватизму, замкнутості, фундаменталізму, марнославства і знецінення досягнень сучасної цивілізації, а також проти заперечення діалогу зі світом».
На першому недільному богослужінні, в він якому взяв участь після рішення Російської Православної Церкви припинити євхаристійне спілкування зі Вселенським Патріархатом, патріарх Варфоломій хотів роз'яснити, що Фанар не має наміру залишати український народ без захисту.

«Не можу собі уявити, що Вселенський Престол, який, згідно з святими правилами, несе відповідальність за єдність і стабільність в Православ'ї, буде просто дивитися і не реагувати, коли страждає православний народ і шукає вирішення своїх церковних питань, і за які зазнав багато мук і страждань протягом багатьох століть. Цей народ з нетерпінням закликає Вселенський Престол і чекає від нього захисту і підтримки», - сказав патріарх.
Далі він пояснив, що Патріархат змушений був брати участь, тому що зобов'язаний, а не тому, що хоче продемонструвати свою владу, і зазначив, що якщо ми будемо нехтувати, тоді прийде час відповісти перед Богом і історією.

Патріарх Варфоломій сказав: «Коли ми втручаємося, ми це завжди робимо на основі справді церковних, вселенських і чисто наднаціональних критеріїв істини і церковної традиції, для того щоб захистити канонічний порядок і ідентичність Православ'я, для збудування тіла Христового, а не для себе і не для того, щоб продемонструвати нашу владу і мирську велич. Якщо ж ми не будемо проявляти інтерес, тоді ми будемо відповідати перед Богом і історією.

Патріархат і світ

Кілька разів під час свій промови патріарх Варфоломій згадав місію Вселенського Патріархату у зв'язку з людською цивілізацією і прогресом.

За його словами, Вселенський Престол «піклується про людину і насущні проблеми його життя, працює в напрямку пошуку відповідей на великі виклики нашого часу, завжди з урахуванням подарованих Богом принципів і цінностей нашої православної традиції. Щодня доводить своїм багатогранним благословенним посохом, який може перетворити минуле в сьогодення, сучасне в майбутнє, і сьогоднішній день в завтрашній».
Далі у своїй промові Варфоломій підкреслив, що «Вселенський Патріархат не тільки вирішує питання всього Православ'я, але захищає і просуває світову культуру Православ'я, її незбагненні цінності церковної традиції, а також віру у вічну у Христі долю людини. Паралельно захищає святість людської особистості і її домівки, тобто природи. У його турботах мають пріоритет солідарність, діалог, єдність і співпраця, а також мир і взаєморозуміння».
Продовжуючи, патріарх Варфоломій підкреслив, що «Свята Велика Церква не тільки культивує і просуває незбагненні цінності православної традиції, а й впливає творчо на сучасну культуру. Створює і проповідує високу культуру суспільства і любові. Вселенський патріарх завжди залишає свій відбиток в історії людства. І сьогодні Патріархат є сподіванням на сьогодні і на майбутнє».

Закінчив же він свою думку, пригадуючи одну фразу, яку сказав раніше митрополит Пергама Іоанн, згідно з якою «Патріархія є історичним парадоксом, тому що це інституція, яка якби не була дана нам Богом, то її треба було б винайти на благо своєї нації».

Зворушливість патріарха

Як було нещодавно, під час його візиту до Афін, Вселенський патріарх був вельми зворушливим, коли говорив про боротьбу Вселенського Патріархату, щоб захищати святині і віру нашої Батьківщини.

Сьогодні патріарх визнав доречним включити в свою промову і одну цитату з Послання до Коринтян апостола Павла, в якому описується християнська природа апостольського покликання, і пов'язав це з місією Вселенської Патріархії.
«… А ми, як співробітники, благаємо, щоб ви Божої благодаті не брали надармо. Бо каже: «Приємного часу почув Я тебе, і поміг Я тобі в день спасіння!» Ось тепер час приємний, ось тепер день спасіння! Ні в чому ніякого спотикання не робимо, щоб служіння було бездоганне, а в усьому себе виявляємо, як служителів Божих, у великім терпінні, у скорботах, у бідах, у тіснотах, у вдарах, у в'язницях, у розрухах, у працях, у недосипаннях, у постах, у чистості, у розумі, у лагідності, у добрості, у Дусі Святім, у нелицемірній любові, у слові істини, у силі Божій, зо зброєю правди в правиці й лівиці, через славу й безчестя, через ганьбу й хвалу, як обманці, але ми правдиві; як незнані, та познані, як умираючі, та ось ми живі; як карані, та не забиті; як сумні, але завжди веселі; як убогі, але багатьох ми збагачуємо; як ті, що нічого не мають, але всім володіємо». Особливо зворушливим був патріарх, коли читав фразу: «як ті, що нічого не мають, але всім володіємо».

Згадка про Кирила

Слід зазначити що під час диптиху Православної Церкви, під час патріархального богослужіння, ім'я патріарха Московського і Всієї Русі згадувалося як зазвичай, і це тому, що Константинопольський Патріархат не переривав свого євхаристійного спілкування з Русською Православною Церквою.