Ердоган у церковному питанні сказав Путіну «ні»? – інтернет-видавництво Церкваріум
18
Пн., жовт.

Ердоган у церковному питанні сказав Путіну «ні»?

Моніторинг ЗМІ

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Вселенський Патріарх не прийме неприйнятне для Анкари рішення

Автор BARÇIN YİNANÇ 

Опубліковано hurriyetdailynews.com  

07.01.2019 

Фото Yenicag.Ru — Новая Эпоха 

2008 рік. Православний Вселенський патріарх Варфоломій збирається вирушати до Києва. «Російська розвідка знала, що метою візиту було надання автокефалії Українській церкві», - повідомляє джерело, яке знається у процесі. 

Автокефалія - статус ієрархічної християнської церкви, головний єпископ якої не підпорядковується жодному вищому за рангом єпископові. 

Таким чином, цей статус Української церкви означав би нанесення серйозного удару по Російській церкві, отже, і по самій Росії. Володимир Путін закликає прем’єр-міністра Греції Костаса Караманліса перешкодити цьому візиту. Посол Греції в Анкарі направляється до Стамбулу з тим, щоб просити фанарського Патріарха не вирушати [до Києва]. 

Путін також зв’язується з Реджепом Тайїпом Ердоганом, який був на той час був прем’єр-міністром. Ердоган говорить, що не може втручатися, - вказує те ж джерело, що підкреслює відмінність позицій Греції та Туреччини. Візит відбувся. 

Перенесемося в сьогодення. 

Українська Православна Церква офіційно здобула незалежність в суботу, 5 січня, підписанням указу, що визначає її відокремлення від Російської Церкви, з якою вона була зв’язана багато століть. 

Невелика група журналістів присутня на вечері, яку президент України провів у суботу на честь Вселенського патріарха. Та, слухаючи, як перший посилається на Ердогана в якості стратегічного партнера та вірного друга України, неможливо не згадати за Путіна. 

Десять років після 2008 року відносини між двома лідерами перебувають у досить тісних робочих зв’язках. Росія залишається одним з головних торговельних партнерів Туреччини та постачальником енергії. Крім того, вона є ключовою стороною у прийнятті рішень в питаннях щодо Сирії – там Туреччині доволі складно діяти без згоди Москви. 

Не можна думати, що Путіну байдуже до того, що відбувається у «священному світі», і що він не звертається до Ердогана. З огляду на досить тісний діалог між ними обома було б нереально припустити, що Путін після телефонної розмови з Ердоганом отримав би ту ж відповідь, що і в 2008 році. 

Українська церква просила про статус автокефалії з 1990 року, коли країна проголосила свою незалежність. Вона була дуже близька до її отримання під час візиту Варфоломія до Києва в 2008 році. Але коли Українська церква в останній момент пред’явила певні додаткові вимоги, вона не змогла отримати статус. 

Чому ж [це сталося] саме зараз? Перш за все, є вірна геополітична ситуація в прийнятті Україною західного вибору та вирішенні дистанціюватися від Росії. Але те, що виглядає «тактичною помилкою» Російської церкви, теж враховано. 

«Росіяни вважають себе достатньо сильними та бажають взяти на себе вселенську роль у православному світі. Якби вони прийшли на [Критський] собор, вони б прийшли [лише] п’ятими в ієрархії, а також погодились би зі Вселенським статусом Фанарського Патріарха. Російська Церква не хотіла, щоб її сприймали як таку, яка погоджується з цією ієрархією», - повідомило джерело, яке попросило не вказувати його. 

 Хоча Туреччина, як говорять, не втручалася в цей процес, неможливо уявити, щоб [Вселенський] Патріархат ухвалив неприйнятне для Анкари рішення. 

Переклад з английскої - о.Віталій Ейсмонт