Через Косово президент Сербії ламає Сербську церкву через коліно – інтернет-видавництво Церкваріум
19
Нд., вер.

Через Косово президент Сербії ламає Сербську церкву через коліно

Моніторинг ЗМІ

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Ситуація всередині СПЦ загрожує перерости у розкол

Сербське видання Danas повідомило, що на французькому сайті Le Courrier des Balkans опубліковано статтю під назвою «Сербія: православна церква на службі у Олександра Вучича?».

Авторка статті Міліца Кубріло Філіпович, сербський політик та дипломат, описує стан непростих стосунків між сербською владою, зокрема президентом Олександром Вучичем, та Сербською православною церквою.

За її словами, президент Сербії Олександр Вучич намагався взяти під контроль єпископів за згодою патріарха Іринея, що призвело до глибоких розбіжностей серед духовенства.

Це пов’язано з позицією СПЦ по косовському питанню. Минулого літа СПЦ  відкрито оголосила, що вона проти будь-якого проекту обміну територією з Косово, чим викликала безпрецедентну критику у ЗМІ. Тому для Вучича (який оголосив, що Сербія готова визнати Косово в обмін на інші території - Cerkvarium), прийшов час взяти під контроль Церкву.

Патріарх "у дуже незвичайний спосіб" запросив Вучича та президента Боснії та Герцеговіни Мілорада Додика взяти участь у травневому засіданні Синоду СПЦ. Джерело, близьке до Синоду, повідомило, що це рішення є прецедентом і що воно не було прийнято більшістю єпископів: «Це нав'язали патріарх та послідовники режиму Вучича».

Проте, хоча багато хто з єпископів був обурений, вони все ж таки вирішили прийти на Собор, а не бойкотувати його. Але під час виступу на Соборі Вучич, за словами джерела Le Courrier des Balkans, поводився як вчитель у школі, скаржачись на єпископів, які виступали проти його політики щодо Косово та спірних проектів коригування кордонів.

Найбільшою мішенню став єпископ Рашко-Призренський Феодосій, «якого висміюють і навіть звинувачують у саботажі державної політики». Також лист занепокоєння про розділ Косово від ігумена монастиря Високі Дечани було прочитано «у презирливому тоні».

Іріней сказав, що Священний Синод і він сам підтримали президента Сербії, який, за його словами, «героїчно боровся за державу, народ і Косово», і що він не сумнівається у благих намірах Вучича.

Le Courrier des Balkans вважає, що втручання світського сербського президента у проблеми СПЦ може у першу чергу призвести до розколу всередині Церкви.

«Ми жодного разу не висловили будь-яку підтримку президенту Вучичу», - сказав один з учасників  Собору, який побажав залишитися невідомим.

Вучич, зі свого боку, знає, що підтримка СПЦ важлива для його планів щодо Косово. Однак ця підтримка була оплачена Вучичем грошима платників податків. До Собору сербський уряд зробив додатковий внесок в десять мільйонів євро на подальше будівництво храму Святого Сави у центрі Белграда, пише Le Courrier des Balkans (це будівництво також фінансують росіяни - Cerkvarium). 

Для опонентів режиму, які протестують на вулицях з 8 грудня, цьогорічний Собор СПЦ завдав шкоди репутації Церкви, а патріарха вважають «тим, хто продав душу».

18 травня Собор СПЦ прийняв декларацію, в якій відхилено будь-яке рішення щодо Косово, яке б мало на увазі визнання незалежності Косово або поділу за етнічними критеріями.

Єпископи вважають, що це неминуче призведе до виїзду сербів, які проживають головним чином у районах з албанською більшістю, тобто в анклавах на південь від Ібара, що призведе до загрози духовній та культурній спадщині Сербії.

Тому більшість єпископів вирішили не погодитись з підтримкою патріарха Іринея політики Вучича, але Вучич навряд чи буде на це зважати. Слова Ірінея, які транслюються у підконтрольних сербській владі ЗМІ, - це саме те, що запам'ятається як громадська думка. Що і потрібно Вучичу напередодні його звітування перед Скупщиною Сербії, яку бойкотуватиме опозиція.

Нагадаємо, що роздратований впертістю сербських єпископів щодо Косово, Вучич під час перебування у Хельсинки зауважив, що Сербська церква надто втручається у політику через Косово та Метохію.