Життя після Томосу: так чи загрожує вселенському православ’ю розкол? – інтернет-видавництво Церкваріум
17
Пт., вер.

Життя після Томосу: так чи загрожує вселенському православ’ю розкол?

Аналітика

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Грецький журналіст дав прогноз щодо визнання ПЦУ

З початку минулого року  керівництво РПЦ погрожувало всім православним церквам розколом гірше за Велику Схизму 1054 року через українську автокефалію. Константинополь не дослухався до погроз, автокефалію Православної Церкви України було оголошено. РПЦ на знак протесту розірвала всі канонічні стосунки з Константинополем, примушуючи й інші помісні церкви зробити те ж саме. Однак помісні церкви не поспішали за РПЦ.

Вже очевидно, що ситуація вийшла з-під контролю Москви – причому настільки, що навіть промосковські грецькі аналітики вимушені визнати нездійсненність мрій РПЦ. Грецький журналіст Георгій Папатаноссопулос (судячи по стилістиці статті – прихильник РПЦ) опублікував на WIMAORTHODOXIAS такий прогноз по готовності помісних церков до визнання ПЦУ станом на кінець 2018 року:

П’ятірка відвертих противників України:  Антіохійська патріархія, РПЦ, Сербська церква, а також Церкви Польщі та Чехії та Словаччини.

Ймовірно, негативне ставлення: Александрійський Патріархат.

Сімка церков "під питанням": Єрусалимський патріархат, Румунська церква, Болгарська патріархія, Грузинська церква, а також церкви Кіпру, Греції та Албанії.

Позитивне ставлення: Константинопольський патріархат.

Але станом на початок 2019 року вже можна констатувати, що як мінімум сімка церков «під питанням» перейде в табір Константинополя. Першим з церковних очільників публічно висловив свою позицію предстоятель Кіпрської церкви архієпископ Хризостом ІІ: він сподівається, що через певний час його церква буде в співпричасті з ПЦУ. Все більше єпископів Грузинської церкви відкрито висловлюються за Україну. Елладські єпископи теж натякають, що рішення архієрейського собору теж буде позитивним – навіть противники автокефалії: еллінська солідарність понад усе. В Болгарії вже окреслилась лінія дискусії, і більшість членів Синоду БПЦ на чолі з патріархом Неофітом – на стороні України. Хоча Албанія та Румунія відмовчуються – публічні дії їх предстоятелей красномовні. Нарешті, Єрусалим гучно висловив свою повагу Константинополю та попросив св. Миро (і не варто робити глобальні висновки з таких поточних дрібничок як "зустрівся з президентом - не зустрівся", "зателефонував - не зателефонував").

Навіть в однозначній підтримці РПЦ з боку Александрійського патріархату автор статті висловлює певні сумніви. А ще починаються певні проблеми з проросійською одностайністю і в Сербській церкві.

І це на кінець 2018 року. Очевидно, що незабаром розклади будуть ще більш песимістичними для РПЦ.

Нагадаємо, що наш перший прогноз було зроблено ще у липні 2018 року (частина 1 та частина 2).