У кого більше... делегація? Як РПЦ хизується гостями – інтернет-видавництво Церкваріум
17
Пт., вер.

У кого більше... делегація? Як РПЦ хизується гостями

Аналітика

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

На урочисті, собори чи ювілеї РПЦ запрошує різноманітних гостей, щоби «втерти носа» Константинополю

Тетяна Деркач

У православному світі нещодавно з’явилась нова традиція – мірятись складами делегацій на тих чи інших подіях. У кого делегація довше – той і важливіший серед помісних церков або церковних діячів.

Одна справа – похизуватись чергою своїх гостей, що приїхали відзначити поточну подію. Це розраховано на те, що у публіки дуже коротка пам’ять – не довше аніж у рибок гуппі. Але у експертів та оглядачів пам’ять більш довга, і вони люблять порівнювати поточні події з попередніми. Говорячи мовою статистики, визначати темпи приросту.

Як відомо, аби отримати достовірні результати, порівнювати треба співмірні речі, а не тепле з м’яким. Тому зловтіха деяких русофілів, що на інтронізацію новообраного очільника Православної церкви в Україні митрополита Київського Епіфанія помісні церкви приїхати начебто відмовились – класична маніпуляція. Адже для таких зустрічей спочатку потрібно між церквами встановити «дипломатичні відносини». Такі, як у РПЦ.

Отже, задля аналізу ми обрали два заходи за участю саме предстоятеля РПЦ – святкування 100-річчя відновлення патріаршества РПЦ наприкінці 2017 р. та 10-річчя інтронізації патріарха Кирила. Але для наочності ми відійшли від звичної схеми «було – стало», а зробили «зворотній відлік».

2019 рік

Як повідомляє офіційний сайт РПЦ,  десяту річницю інтронізації патріарха Кирила відзначають такі делегації:

Александрійська Церква — митрополит Триполійский Феофилакт, представник патріарха Александрийського при патріархові Московському митрополит Киринський Афанасій;

Єрусалимська Церква — представник патріарха Єрусалимського при патріархові Московському архімандрит Стефан (Диспіракіс);

Грузинська Церква — митрополит Горійський та Атенський Андрій, єпископ Нікорцміндський Вахтанг, протоієрей Кахабер Гоготишвілі;

Румунська Церква — митрополит Тирговиштський Ніфон, протоієрей Адріан Гибану, священик Євгеній Роготі.  

Болгарська Церква — митрополит Старозагорський Кіприан, митрополит Відінський Даниїл, представник патріарха Болгарського при патріархові Московском архімандрит Феоктист (Дімітров), архімандрит Анфім (Маноїлов), священноеконом Цветан Іванов і протоієрей Живко Желев;

Польська Церква — архієпископ Люблінський и Холмський Авель, протоієрей Георгій Лукашевич, диякон Андрій Давидзюк.

Як бачимо, серед цих помісних церков делегації складаються або з єпископів – відвертих симпатиків Росії (як-то архієпископ Люблинський и Холмський Авель), або з представників церков при патріархові Кирилі – всі інші архімандрити, протоієреї, священники, диякони та навіть священноеконом. 

Російські видання пишуть, що «в урочистостях взяли участь Предстоятелі Помісних Православних Церков», серед яких:

  • Антіохійський Патріарх Іоанн X,
  • Патріарх Сербський Іриней,
  • митрополит Чеських земель і Словаччини Ростислав,
  • митрополит всієї Америки і Канади Тихон,
  • митрополит Токійський і всієї Японії Даниїл.

Зрозуміло, що жодного представника від Вселенської патріархії тут немає. Як і від Елладської, Албанської та Кіпрської церков. Співпадіння? Не думаємо.

Цікаво, що Американського та Японського митрополитів – представників автономій у складі РПЦ – зарахували до предстоятелів помісних церков. Напевно, для масовки.

Були зачитані вітальні послання від Александрійського, Грузинського, Румунського, Болгарського та Польського предстоятелів.

От і все.

2017 рік

А тепер згадаємо, що було на початку грудня 2017 року. Бучне святкування відновлення патріаршества РПЦ. Знов-таки звернімося до офіційного сайту РПЦ.

4 грудня 2017 року, у кафедральному соборному Храмі Христа Спасителя у Москві відбулося урочисте богослужіння.

Богослужіння очолив Блаженніший Папа і Патріарх Александрійський і всієї Африки Феодор II.

Божественну літургію звершили Предстоятелі та глави делегацій Помісних Православних Церков:

Блаженніший Патріарх Єрусалимський Феофіл III;

Святіший Патріарх Сербський Іриней;

Блаженніший Патріарх Румунський Даниїл;

Блаженніший Архієпископ Кіпрський Хризостом II;

Блаженніший Архієпископ Тірани і всієї Албанії Анастасій;

Блаженніший Митрополит Варшавський і всієї Польщі Сава;

Блаженніший Митрополит Чеських земель і Словаччини Ростислав;

Блаженніший Митрополит всієї Америки і Канади Тихон;

митрополит Ахалцихський і Тао-Кларжетський Феодор, глава делегації Грузинської Православної Церкви;

митрополит Ловчанський Гавриїл, глава делегації Болгарської Православної Церкви;

митрополит Токійський і всієї Японії Даниїл.

Крім того, на святкуванні був присутній патріарх Антіохійський Іоанн Х.

Підведемо стислі підсумки

2017 рік – очільники 9 помісних церков (окрім Константинопольської та Еладської) та представники 2 помісних церков в статусі митрополитів (усього – 11).

2019 рік – очільники 3 помісних церков та представники 6 помісних церков в статусі митрополитів, архімандритів та «резидентів» помісних церков при Московському патріархові (усього – 9).

Дауншифтінг очевидний. Патріархові Кирилу нема чим похизуватись у порівнянні з минулим роком. Особливо болюча поступова втрата підтримки РПЦ з боку Афону. Попри дискусію всередині представників Святої Гори з українського питання, на інтронізацію митрополита Епіфанія все ж таки приїдуть настоятелі двох монастирів – Ксенофонтського та Ватопедського. Згода архімандрита Єфрема Ватопедського на свою участь в інтронізації російськими церковними колами взагалі вже починає сприйматись як «зрада». Залишається лише побажати Москві адекватно сприйняти нову реальність, а не пускати у хід останні й недолугі спроби довести власну першість у світовому православ’ї – тенденція для РПЦ невтішна.

Фото - Известия.ру