Дайджест церковних новин минулого тижня – інтернет-видавництво Церкваріум
21
Чт., жовт.

Дайджест церковних новин минулого тижня

Аналітика

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Усі найважливіші матеріали в одному матеріалі

Православна Церква України

Топ-подією тижня стала напруга у відносинах між почесним патріархом Філаретом та предстоятелем митрополитом Епіфанієм. Філарет розіслав окремим єпископам запрошення на бланках колишнього УПЦ-КП, а в інтерв’ю заявив, що Київський патріархат не ліквідовано. Ще раніше у середині церкви вже обговорювалися плани владики Філарета проголосити ПЦУ патріархатом та очолити нову церкву в якості предстоятеля-патріарха.

Ці плани порушать умови Томосу про автокефалію, де прямо вказується:

… маючи Першого в церковних справах і визнаючи кожного канонічного її Предстоятеля, який носить титул «Блаженніший Митрополит Київський і Всієї України», – не допускається якогось доповнення чи віднімання від його титулу без дозволу Константинопольської Церкви…

Експерти-релігієзнавці та журналісти миттєво відреагували на такі плани, що вилилось у низку публікацій. З цього приводу радимо почитати матеріали Віктора Трєгубова, Катерини Щоткіної, Тараса Антошевського, Юрія Чорноморця та Дмитра Горєвого.

Активною виявилась спільнота вірян ПЦУ. Було опубліковано звернення мирянської ініціативи «10 тез для ПЦУ», де віряни застерігають від спроб реваншу та порушень умов Томосу. До звернень вірян приєдналися Херсонська, Черкаська, Харківсько-Полтавська, Житомирсько-Овруцька, Рівненсько-Волинська, Тернопільсько-Бучацька та Чернівецька єпархії Православної Церкви України.

У свою чергу у Міністерстві культури України заявили, що статут УПЦ-КП і сама юрособа «Київська патріархія УПЦ КП» припинили свою діяльність, про що йдеться у наказі Міністерства культури України № 54 від 30 січня 2019 року.

Державно-церковні відносини

Новообраний Президент України Володимир Зеленський продовжив ряд зустрічей з релігійними лідерами України. Так, у понеділок 6 травня він зустрівся з рабинами України, а наступного дня завітав до Голови УГКЦ – владики Святослава (Шевчука).

Юдаїзм

У Києві 6-7 травня відбувся масштабний єврейський форум, який зібрав представників різних державних та громадських кіл, як з України так і за кордоном. Серед іншого зокрема було зазначено, що в Україні найменший рівень антисемітизму у регіоні. Форум організований Єврейською конфедерацією України, яку очолює екс-глава Адміністрації Президента Борис Ложкін.

Вселенський патріархат

Синод Вселенського патріархату обрав очільником Грецької архієпископії США митрополита Елпідофора. Архієпископія є найбільшою православною юрисдикцією США, а також найбільшою частиною Вселенського патріархату. Експерти зазначають, що посада грецького архієпископа у США – серйозна заявка на майбутній патріарший престол. Владика Елпідофор є великим другом України, минулого року він багато разів виступав на захист нашої автокефалії, а також є непримиримим опонентом політики РПЦ на все православній арені. Відповідальний за зовнішні зносини Московського патріархату, митрополит Іларіон вже у паніці від цього призначення.

Також Синод Вселенського патріархату прийняв до розгляду апеляцію, які подавала Македонська Православна Церква, яку піддала анафемі Сербська Православна Церква. Минулого року Константинопольський патріархат вже відвідував президент Македонії. Однією з умов вирішення кризи патріарх Варфоломій тоді називав перейменування церкви з Македонської Православної Церкви на Охридську архієпископію. Однак тоді представники МПЦ від цього відмовились. Минулого року політичне керівництво країни дійшло компромісу з Грецією і перейменували країну на Північну Македонію. Такий досвід може бути застосовано і у Церкві, що значно пришвидшить вирішення «македонського питання», тим паче після вдало вирішеного «українського питання».

Елладська Церква

Керівництво Церкви Греції зустрілося з американськими дипломатами, які відповідають за релігійний напрямок. Зокрема архієпископ Афінський Ієронім мав розмову з послом США Джефрі Пайєттом та спеціальним послом з питань релігійної свободи Семюелем Браунбеком. Серед іншого сторони обговорювали і ситуацію в Україні. Браунбек також відвідав Афон та Болгарського патріарха Неофіта.