Дайджест церковних новин 13-19 травня – інтернет-видавництво Церкваріум
17
Ср., серп.

Дайджест церковних новин 13-19 травня

Аналітика

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Усе найважливіше в одному матеріалі

ПЦУ

Протягом минулого тижня продовжився конфлікт між почесним патріархом Філаретом та блаженнішим митрополитом Епіфанієм. На свято священномученика Макарія, 14 травня, Філарета приїхали привітати лише 4 єпископи, причому троє з них з Росії, де мають у віданні усього лише по декілька парафій. Наступного дня владика Філарет дав прес-конференцію, під час якої звинуватив митрополита Епіфанія у порушенні домовленостей, що начебто мали місце перед Об’єднавчим Собором. Відповідно до домовленостей церквою в Україні мав і надалі керувати Філарет, а Епіфаній лише представляв би її за кордоном.

У Епіфанія опублікували офіційне пояснення ситуації та заявили, що вимоги Філарета суперечать Томосу та Статуту, однак не заперечуюється у майбутньому проголошення статусу патріархату.

24 травня відбудеться засідання Синоду Православної Церкви України, на якому може бути розглянуто питання щодо статусу та діяльності владики Філарета.

На нашому сайті можна прочитати аналітичні матеріали щодо останніх подій у Православній Церкві України: «Київський патріархат помер, хай живе Київський патріархат» та «Остання спокуса патріарха».

УПЦ (МП)

Представники УПЦ (МП) відвідали патріарха Ієрусалимського Феофіла ІІІ, однак це не обійшлося без скандалу. Ієрусалимська патріархія у прес-релізі назвала митрополита Онуфрія Київським митрополитом Російської Церкви. У той же день Ієрусалимського патріарха відвідав очільник Імператорського православного палестинського товариства (ІППТ) – організації на чолі з колишніми співробітниками КДБ та ФСБ, яка активно втручається у життя помісних церков в інтересах Росії.

Митрополит Кримський Лазар отримав іменний годинник від Володимира Путіна за «великий внесок у розвиток православної культури, зміцнення духовно-моральних традицій у республіці Крим та за благородні справи на славу Вітчизни».

УГКЦ

Владика Святослав (Шевчук) закликав вірян з діаспори сприяти розбудові патріархату для УГКЦ. «Важливо, щоб всі греко-католики долучилися до створення патріарших структур, бо без цього неможливо вповні виконати заповіт патріарха Йосифа» – зазначив ієрарх. Нагадаємо, нещодавно Апостольський нунцій в Україні заявив, що Папа Франциск готує для УГКЦ сюрприз. Пізніше вище керівництво церкви було запрошено на спеціальну аудієнцію до Папи у липні цього року. У мережі відразу ж почали ширитись чутки про можливість проголошення патріархату для УГКЦ.

У Славську у храмі УГКЦ при ремонті було знищено унікальні фрески столітньої давнини авторства Модеста Сосенка та Юліана Буцманюка. Гроші на розпис тоді надав сам митрополит Андрій Шептицький. Віряни УГКЦ обурені таким вандалізмом та вимагають у керівництва церкви покарання для священника, а місцева влада вже подала відповідні позови до суду.

Державно-церковні відносини

Віце-прем’єр-міністр України з питань гуманітарної політики Павло Розенко провів зустріч з представниками Ради Церков стосовно створення окремого урядового органу у справах релігій та національностей. За словами директора Департаменту у справах релігій і національностей при Мінкульті Андрія Юраша це стало останнім формальним кроком на шляху до створення відповідної служби. Чиновник також наголосив, що ліквідація спеціалізованого державного органу відбулась за часів правління Віктора Януковича, а також нагадав про рекомендації Ради Європи, Верховного комісара ОБСЄ з питань нацменшин та відповідних комітетів ООН щодо відновлення роботи такого органу.

Верховна Рада України не підтримала президентський законопроект про унормування діяльності військового капеланства. Наразі у Парламенті на розгляді знаходяться ще два відповідних законопроекти.

Релігійні діячі, громадські експерти та правозахисники підписали спільну резолюцію, в якій покладають відповідальність за релігійні переслідування у Криму та на Донбасі на російську владу, а також вимагають деокупації та повернення цих територій під контроль України. Резолюцію підписали представники усіх найбільших конфесій України, окрім УПЦ (МП).

Православний світ

Сербська православна церква після активізації «македонського питання» вирішила відновити діалог з цією церквою. Наразі формується певна конкуренція за церкву Північної Македонії, адже її визнання лобіює Болгарська Церква, яка навіть спеціальним державним літаком доставила благодатний вогонь македонцям. Синод Вселенської патріархії розгляне питання щодо апеляції Македонської Православної Церкви, яку вона надіслала у відповідь на відлучення та анафеми з боку Сербської Церкви.

У Сербської Церкви окрім Македонії може з’явитися нова проблема – Косово. Річ у тім, що влада цього самопроголошеного регіону планує інтеграцію з Албанією та скасування кордону. Це означатиме, що Косово стане частиною Албанії, а відтак стане канонічною територією Албанської архієпископії. Це може спричинити конфлікт, адже на території Косова знаходиться давнє місто Печ – старовинний центр Сербської патріархії.

Вселенський патріарх Варфоломій продовжує роботу щодо визнання ПЦУ на міжправославній арені. Наступного тижня він перебуватиме в Афінах, де обговорюватиме «українське питання»  з очільником Елладської Церкви.  

Архієпископ Кіпру продовжує свою посередницьку місію щодо врегулювання конфлікту між Вселенським та Московським патріархами. Він хоче запропонувати очільнику РПЦ надати автокефалію УПЦ (МП) для єдності православних в Україні та подолання загальноправославної кризи. В рамках цієї місії Хризостом завітав до Белграда, де обговорював з патріархом сербським Іринеєм українське питання. Проте наступного для на сайті СПЦ оприлюднили прес-реліз рішень Архієрейського собору. Нажаль, для України нічого не змінилось: серби відмовляються йти на будь-які поступки щодо ПЦУ.

РПЦ

У Московському патріархаті відразу два гучних скандали. Перший - навколо будівництва храму у парку м.Єкатеринбург. Місцева громадськість виступає проти будівництва культової споруди у центральному сквері міста. Однак РПЦ у співпраці з місцевими бізнесменами та кримінальними діячами відступати не збирається. Схоже, що храм таки побудують незважаючи на критику громадськості. Розлючені росіяни навіть прийшли до маєтку патріарха Кирила, запалили димові шашки та вивісили плакат «Вибачись за Єкатеринбург».

На цьому тижні стало відомо про масштабну аферу навколо церковного майна. У 2013 р. РПЦ мала отримати низку квартир для науковців, які працюють у церковному проекті «Православна Енциклопедія», однак як тільки квартири були збудовані, патріарх Кирило наказав фінансово-господарському відділу МП їх продати за ринковими цінами.