У РПЦ знов заговорили про "Росію – Україну – Білорусь" як "єдиний духовний простір" – інтернет-видавництво Церкваріум
17
Пт., вер.

У РПЦ знов заговорили про "Росію – Україну – Білорусь" як "єдиний духовний простір"

За кордоном

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Ніколи так не було - і от знову

На початку червня у м. Фрібург (Швейцарія) проводилась конференція «Росія - Україна - Білорусь: спільний цивілізаційний простір?». Один з ключових доповідачів, голова Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського Патріархату митрополит Волоколамський Іларіон знову озвучив старі темники про "Святу Русь", які з початком російської агресії в Україні було прибрано з лексикону.

"Росія, Україна і Білорусія складають один духовний простір, окреслений рамками Російської Православної Церкви. Цей простір формувався протягом тисячоліть, протягом яких багато разів державні кордони виникали, зникали і переміщувалися, але духовна спільність зберігалася неподільною, незважаючи на багато зовнішніх зусиль, спрямованих на руйнування цієї єдності".

За словами Алфеєва, «Свята Русь» - це історичний феномен, "який зобов'язаний своїм існуванням потужній об'єднавчій ролі Російської Церкви на величезних просторах Великої, Малої і Білої Русі, а також інших територій, які у різний час входили до орбіти її впливу".

Промова Алфеєва рясніє найоригінальнішими меседжами на кшталт "саме Константинопольська Церква відстояла єдність Руської митрополії у XII столітті".

"Єдність Російської Церкви є найважливішою складовою духовної і культурної спільності слов'янських народів пострадянського простору - росіян, українців і білорусів. Ігнорування цього історичного факту, а тим більше спроби розірвання такого єдності, втручання влади та політиків у церковні справи на догоду своїм миттєвим вигодам є злочином, у тому числі перед майбутніми поколіннями".

Нарешті, Алфеєв зробив хід конем: згадав "вислів" преподобного Лаврентія Чернігівського про те, що "Росія, Україна та Білорусь - це і є Свята Русь".

"Іноді вони повертаються" (с).

Cerkvarium нагадує, що наратив про "тисячолітню єдність Російської Православної Церкви" є штучним історіографічним конструктом. Сучасне православ'я в України походить від давньої Київської митрополії, заснованої наприкінці Х століття. Згодом від неї відкололась північно-східна частина і утворилася Московська митрополія. Сучасна ж Російська Православна Церква походить саме від цієї самопроголошеної Московської митрополії, яка у 1467 р. була визнана Константинопольським патріархатом розкольницькою. У той же час на території сучасних України та Білорусі функціонувала канонічна Київська митрополія у складі Константинопольського патріархату. Легалізація розкольників, після більш ніж 100-літньої канонічної ізоляції, відбулася у 1589 році. Через 100 років Московський патріархат незаконно анексував Київську митрополію Константинопольського патріархату. 11 жовтня 2018 р. Константинополь скасував відповідні акти і Київська митрополія де-юре повернулась до його юрисдикції.

Київська митрополія перебувала у складі Константинопольського патріархату близько 700 років, у той час, як у складі Московського патріархату лишень 332, тобто менш ніж у два рази. Отже, не має ніяких історичних підстав стверджувати про "тисячолітню єдність Російської Православної Церкви", як це роблять у Московському патріархаті. Більше того, самій Російській Православній Церкві усього лише 571 рік. У 1948 р. відбулося урочисте святкування 500-ліття автокефалії РПЦ. Виходить, що сама вдвічі молодша за свою "тисячолітню єдність".