Філарет: Нашу церкву руйнують внутрішні сили (стенограма прес-конференції) – інтернет-видавництво Церкваріум
21
Чт., жовт.

Філарет: Нашу церкву руйнують внутрішні сили (стенограма прес-конференції)

Україна

Рейтинг користувача: 4 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаНеактивна зірка
 

Розпочалась прес-конференція почесного патріарха Філарета

Почесний патріарх ПЦУ Філарет розпочав прес-конференцію, яка проходить зараз.

Перша його заява - нову Українську церкву намагаються знищити "антиукраїнські сили, які борються з українською автокефальною церквою майже 30 років і не можут побороть.

Знищити церкву взялись уже свої сили, з якими я будував Київський патріархат. Але відкрито не виступають. Відкрито кажуть: "Ми його шануємо, поважаємо, але Київський патріархат нам непотрібен". А чому непотрібний - ви ж його разом з патр будували? Не було б Київського патріархату - томосу б не було".

"Ніхто не визнає нас не тільки як Київський патріархат, але й як Українську православну церкву. Ті церкви, які схилялись до ПЦУ до томосу, тепер відмовляються визнавати. Напряму не говорять, але молитовного єднання немає. Причин, чому не визнають, багато. Але головна причина - Москва.

А в Україні Москва діє через нас же, коли наші архієреї виступають проти Київського патріархату.

Наше завдання - зберегти єдність української православної церкви, зберегти Київський патріархат.

Київський патріархат потрібен, щоб по всій Україні не звучало поминання лише одного патріарха - Московського. Навіть греко-католики борються за те, щоб отримати від Папи статус патріархату. Всі поминатимуть свого патріарха,  а Київського патріарха не буде. А якщо є незалежна українська держава - потрібен і свій патріархат". 

"Я мав зутріч з Зеленським, я привітав його з обранням на посаду Президента, радів, що 74% проголосували за нього. Зеленський сказав, що він не буде втручатись у церковні справи, але він буде сприяти розвитку церковного життя.

А Порошенко обіцяв одне, а робить інше. Проблема виникає через те, що не дотримуються того, про що домовлялись до Собору 15 грудня.

Була домовленість не тільки з Епіфанієм та президентом, але з архієреями всіма на архієрейському соборі, що після отримання томосу я буду керувати як патріарх всередині України. А назовні буде представляти Епіфаній. І, щоб зберегти єдність, треба виконувати домовленість".

"Мої дії будуть направлені на те, щоб зберегти єдність української православної церкви. А відберуть томос чи ні - не від нас залежить. Можуть відібрати, якщо будуть підстави. Але я не вірю в те, що Вселенський патріарх відбере томос. Тому що відбрання томосу - це удар насамперед по самому Вселенському патріарху". 

"Домовленості (З митрополитом Епіфанієм та Порошенко) були тільки на словах. Скликання собору обов'язково повинно бути, тому що треба в статут, що зареєстрований державними органами, внести зміни і доповнення та їм керуваться. Статут, що був прийнятий 15 грудня - статут грецької церкви, і дія його закінчується отриманням томосу. Про це мені сказав митрополит Емануїл буквально так: "Ви зараз в складі Константинопольського патріархату, а коли отримаєте томос - ви автокефальна церква. І маєте право будувать свою церкву як хочете. А поки ви погодились стати частиною Константинопольського патріархату, ви повинні слухати нас". Це був собор Київської митрополії в складі Константинопольського патріархату. Тому головував не Патріарх Київський, а представники Вселенського патріархату".

"А тепер, коли ми отримали томос про автокефалію і об'єднались з автокефальною церквою (УАПЦ) і 2 архієреями Московського патріархату, нам треба внести це в наш статут. Ми не будуємо нову церкву. Ми що, відмовляємось до тієї церкви, яка була до собору? Ні, не відмовляємось".

"Вселенський патріархат 25 років не погоджувався на надання томосу, а прийшов час - погодився. Київський патріархат буде, тому що церква велика. Не визнати таку церкву - удар по всьому православ'ю. Одна об'єднанна українська церква більша всі грецькі церкви, за румунську, болгарськ, сербську - не більше тільки за російську".

"Владика Епіфаній уникає зі мною спілкування. Я йому давав рекомендації на початку, що треба робити, а він робить протилежне. А назовні він говорить, що поважає патріарха, що це батько його - це слова. А робить протилежне".

"Ми руйнуємо те, що будували. А цього робити не треба - треба це зберігать та поможувать".

"Я (у зверненні) згадав Ігоря Валерійовича Коломойського, тому що він, знаходячись за кордоном, зреагув на події, що відбуваються в українській церкві. І він справедливо оцінив, що Київський патріархат створив Філарет. Навіть світські особи розуміють це. Тому я його згадав в зверненні".

"Якби я знав про те, що відбувається (усунення Філарета від керівництва), то я б його (митрополита Епіфанія) не висував кадидатуру. А я довіряв йому, що він буде іти прямою дорогою, а не піде кривими дорогами. Цього я не передбачав, я довіряв йому стопроцентово. Якби я за нього не боровся на соборі, то він би предстоятелем не був".

"Я не вважаю, що своїми діями руйную українську церкву. Я противник розділення, а навпаки, все робитиму, щоб була церква єдиною".

"Домовленості були між мною і президетом з Епіфанієм, і з архієреями, і на архієрейському соборі була та ж домовленість. А письмово ми не підписували, тому що я довіряв і президенту, і Епіанію. А вони обманули".

"Я підписував ліквідацію Київського патріархату, бо перед нами стояло питання - отримати томос чи ні. Щоб отримати, треба стати частиною Константинопольського патріархату. Тому я підписав ліквідацію тимчасово".

"Ми не повинні узгоджувати наш статут з Константинополем, бо ми є автокефальна церква. Про це мені сказав митрополит Емануїл".

"Порушення Епіфанія в тому, що я як патріарх повинен керувати церквою на території України. А він від цього відмовився, а керує сам. Не тільки патріарха не допускає, а й не узгоджує. А на синоді перше питання було поставлено, щоб мене взагалі на спокій вівдправити".

"Правда полягає в тому, що не він (митрополит Епіфаній) керує, а ним керують. І він мені сказав: "Не все від мене залежить". Якщо ти предстоятель - чому не все від тебе залежить? Значить, є сили, які хочуть не те, що ти хочеш. Такий тиск за свої 60 років у священстві я не раз проходив. Але Боже Богові, а кесарю кесареве. І я так завжди йшов".

"Зараз рано говорити про зміну кількості членів синоду до собору. Митрополит Епіфаній залежить від священого синоду та архієрейського собору. Коли визначать, тоді він і буде".

"Мене не цікавить, скільки архієреїв (мене) підтримує, а скільки не підтримує. Мене цікавить правда і пряма дорога на благо української церкви".

"Я Вселенського патріарха не обманув (неприйняттям томосу для митрополії, а не патріархії). Я приймаю томос і автокефальну українську православну церкву в статусі Київської митрополії. І звинувачення мене в тому що я не приймаю томос - неправда".

"Якщо владика Даниїл (Зелінський, перебуває зараз в Україні) захоче, я з ним поспілкуюсь з радістю. Але примушувати до цього я не можу".