Архієпископ Тельміський Іов (Геча): В міжцерковних відносинах УПЦ не є самостійною одиницею і не має канонічного права засуджувати Константинополь – інтернет-видавництво Церкваріум
17
Пт., вер.

Архієпископ Тельміський Іов (Геча): В міжцерковних відносинах УПЦ не є самостійною одиницею і не має канонічного права засуджувати Константинополь

Україна

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Представник Константинопольського патріархату прокоментував останні рішення Синоду УПЦ МП

Архієпископ Тельміський (Константинопольский патріархат)  Іов (Геча) в ексклюзивному коментарі Cerkvarium прокоментував останні рішення Синоду УПЦ МП: «На якому праві УПЦ засуджує Вселенський Патріархат, якщо в міжцерковних відносинах УПЦ не є самостійною одиницею у веденні діалогу чи листуванні? Тільки РПЦ може брати таку участь».

Також поважний ієрарх Вселенського патріархату нагадав, що і раніше Патріарх Варфоломій приїздив до України без узгодження з керівництвом УПЦ МП (тоді на чолі її був митрополит Володимир (Сабодан)), але це не призвело до конфлікту і тим більше до припинення участі у спільних служіннях. Крім того, владика Іов підтвердив, що за межами «канонічної території УПЦ МП» її єпископат визнається лише як єпископат РПЦ, а отже, всі питання міжправославного характеру за українську філію має вирішувати лише Синод РПЦ.

Таким чином, можна констатувати, що Синод УПЦ МП вийшов за рамки своїх канонічних прав та можливостей, ухвалюючи рішення, що стосуються діяльності Вселенського патріархату. Крім того, канонічна територія УПЦ – спірна категорія, яка не має документального підґрунтя. Адже Україна історично є канонічною територією Вселенського патріархату, про що неодноразово нагадував Його Всесвятість патріарх Варфоломій.

Коментар Cerkvarium

Нагадаємо, що 25 вересня 2018 року відбувся Синод УПЦ МП, який проголосив низку провокативних заяв.

По-перше, керівництво УПЦ МП категорично засудило можливу зміну своєї назви через законодавчі зміни. Адже назва «Українська православна церква» після оголошення автокефалії має перейти до новоутвореної Єдиної Помісної Української Церкви, а структурі у складі Московського патріархату, скоріш за все, запропонують перереєструватись як «Російська православна церква в Україні». На думку Синоду, прийняття «антицерковних законопроектів» «зробить чужими у своїй країні мільйони громадян України». При цьому синодали забули, що своєю політикою «канонічної сегрегації» зробили чужими кілька мільйонів православних віруючих, таврувавши їх «розкольниками».

По-друге, Синод засудив дії Константинопольского патріархату щодо лікування розколу православ’я в Україні, оголосивши їх антиканонічними.

По-третє, в манері, не припустимій для церковних заяв, екзархи Вселенського патріарха в Україні були названі «екзархами», їх діяльність оголошено неканонічною, та до них було поставлено вимогу покинути територію України. Хоча Синод постійно посилається на Конституцію, в даному випадку керівництво УПЦ МП проігнорувало той факт, що один з екзархів, єпископ Іларіон (Рудник) є громадянином України і за Конституцією має право перебувати на її території без дозволу УПЦ МП.

В-четвертих, оголошено про припинення співслужіння між ієрархами УПЦ МП та Вселенського патріархату.