Чорногорія не піддастся на шантаж Сербської Церкви – Міло Джуканович – інтернет-видавництво Церкваріум
07
Ср., груд.

Чорногорія не піддастся на шантаж Сербської Церкви – Міло Джуканович

Релігійна свобода

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Закон скасовувати ніхто не збирається

Бажання Сербської церкви в Чорногорії будувати середньовічну країну, антивладна активність просербської опозиції та просування ідеї Великої Сербії – це три напрямки нинішніх протестів в Чорногорії проти закону про віросповідання та права релігійних громад, вважає президент Чорногорії Міло Джуканович, повідомляє Балканський оглядач.

«Церква хоче надіслати нам повідомлення про те, що ми повертаємося до середньовіччя, що Чорногорія є теократичною державою, що церква вище Конституції та держави», – зазначив Джуканович в інтерв'ю чорногорському телебаченню RTCG в середу ввечері, коментуючи протести, організовані СПЦ проти закону про віросповідання.

«Кожен громадянин повинен сам подумати про те, чи залишити нащадкам теократичну сербську державу Чорногорія, чи залишимо нащадкам громадянську державу, державу багатоетнічної демократії з прийнятою європейською системою цінностей, державою, в якій всі громадяни та всі релігійні громади матимуть однакові права та рівний статус», – наголосив чорногорський президент.

Другий напрямок, за словами Джукановича, це діяльність просербської опозиції в Чорногорії, яка хоче взяти владу «на вулиці».

Третій напрямок – це рух, «спрямований проти демократичної, багатоетнічної та проєвропейської Чорногорії, за яким стоять ідеологи та суб'єкти великосербського націоналізму в нашому регіоні зі штаб-квартирою в Сербії, але не тільки там», зазначив чорногорський лідер.

На запитання, чи є люди, які мріють створити в Чорногорії щось на зразок подій в 1990-х, Джуканович каже, що зрозуміло, що вони існують. «Ми занадто рано сподівались, що ідеологія великодержавного націоналізму на Балканах була похована в поразках 1990-х. Вона похована, але її ідеологи на Балканах ніколи заспокоюються», – зазначив він.

Чорногорський президент вважає, що діалог між прем'єр-міністром Душко Маркович та митрополитом СПЦ Амфілохієм щодо Закону про свободу віросповідання відбудеться, і іншого вибору немає, оскільки держава не погодиться на шантаж. Таким чином він відповів тим, «хто думає, що наполегливість в організації літій (хресної ходи) змусить державу капітулювати». Джуканович наголосив, що на даний момент Чорногорія є стабільною державою, захищеною компетентними установами.

Cerkvarium уважно стежить за ситуацією у Чорногорії та вважає, що проведення реституції церковного майна повинно відбуватися на принципах історичної справедливості та дотримання законності. Протести Сербської Церкви цілком зрозумілі та базуються на фантомних болях за втраченою імперією. Церква - це останній контур зниклої Югославії. Так само, як і РПЦ – останній контур Радянського Союзу. Чорногорська влада може дозволити собі ігнорувати протести сербських вірян, оскільки над Чорногорією не висне дамоклів меч збройної агресії сусіда, що активно шукає приводу для вторгнення, як у випадку з Україною.

Проте ми скептично оцінюємо можливість отримання чорногорцями Томосу про автокефалію від Константинопольського патріархату у найближчій перспективі. Проблема полягає в тому, що Чорногорська Православна Церква нечисельна. Її не порівняєш ані з Македонської Православною Церквою, ані з УПЦ КП чи УАПЦ. Простіше кажучи, поки що немає кому у Чорногорії надавати Томос. Отже поки що питання автокефалії для Чорногорії малореальне.