В РПЦ передумали вимагати скликання Всеправославного собору по Україні? – інтернет-видавництво Церкваріум
07
Ср., черв.

В РПЦ передумали вимагати скликання Всеправославного собору по Україні?

Помісні церкви

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

На нема і суду нема

В інтерв'ю російському телеканалу "Спас" заступник ВЗЦЗ МП протоієрей Микола Балашов, відповідаючи на питання про можливість в найближчій перспективі скликати Всеправославний собор по Україні, визнав, що наразі в цьому немає особливого сенсу. Про це повідомив телеграм-канал Церковь сегодня.

"Проведення Всеправославного собору або хоча б наради предстоятелів - така пропозиція звучала за останній рік неодноразово, в тому числі з вуст предстоятелів деяких помісних православних церков. Хто ж повинен скликати Собор? Ну, мабуть, Вселенський патріарх як перший в диптиху, перший в списку. Але зрозуміло, що Вселенський патріарх не скликатиме Всеправославний собор з українського церковного питання, на якому він повинен буде давати звіт у своїх діях. І він прекрасно усвідомлює, що дуже багатьма потенційними учасниками такого Собору ці дії зовсім не схвалюються. Якщо хтось інший з предстоятелів скличе такий Собор, Константинопольський патріарх на нього точно не поїде. Збиратися в його відсутність і обговорювати за його спиною те, що він зробив, теж, як здається, не дуже цікаво, і навряд чи приведе до реального вирішення питання. Тому нам потрібно терпляче, дбайливо по відношенню до православної єдності намагатися не допустити погіршення ситуації і поступово готувати грунт для майбутнього вирішення цього питання, яке, звичайно, показало системну слабкість, якщо хочете, світової православної сім'ї".

Коментар Cerkvarium. Скоріш за все, такий меседж може свідчити про те, що в РПЦ вже думають, як дати задню. Згадаємо, що напередодні Синод РПЦ не став радикально палити мости з Елладською церквою, яка на Соборі Ієрархії задекларувала свою готовність до канонічного спілкування з ПЦУ. Тепер робиться спроба відкатити назад з вимогою проведення Всеправославного собору. Причому речник РПЦ серед ініціаторів такого собору чомусь називає "предстоятелів деяких помісних церков", приховуючи ключову роль в цій ініціативі власної церкви. А неможливість проведення собору він пов'язує з відсутністю доброї волі Вселенського патріарха. Помітно, що Миколай Балашов знов називає патріарха Варфоломія Вселенським патріархом, а не Константинопольським. Також він визнає першість Вселенського патріарха "за списком". Під "слабкістю православної сім'ї" може ховатись банальне розчарування неготовністю помісних церков беззаперечно підтримати амбіції РПЦ, а також, ймовірно, розуміння, що за Елладською церквою будуть й інші, хто готовий визнати ПЦУ. Про те, що через Україну вселенське православ'я не розколеться, аналітики давно і неодноразово писали (див. тут і тут).

Побачимо, чи зміниться найближчим часом риторика спікерів РПЦ та УПЦ МП рангом нижче, які ще досі роблять інформаційні вкиди про безальтернативність Всеправославної наради по Україні.