Предстоятель Кіпрської церкви пом'янув митрополита Епіфанія на літургії – інтернет-видавництво Церкваріум
09
Пт., груд.

Предстоятель Кіпрської церкви пом'янув митрополита Епіфанія на літургії

Помісні церкви

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Гібридне визнання триває

24 жовтня на літургії архієпископ Кіпрський Хризостом пом'янув митрополита Київського Епіфанія. В канонічному праві це означає визнання ПЦУ Кіпрською церквою. Про це повідомляють грецькі ЗМІ (переклад оприлюднено на фейсбук-сторінці архієпископа Чернігівського та Ніжинського Євстратія Зорі):

Блаженнійший Архієпископ Кіпру владика Хризостом II, очолюючи сьогодні (24.10.2020) Божественну Літургію при рукоположенні нового єпископа Арсінойського Панкратія, в монастирі Пресвятої Богородиці «Χρυσορροϊιατίσσης» в Пафі, ПОМ‘ЯНУВ Предстоятеля Автокефальної Православної Церкви України, Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України владику Епіфанія, фактично визнавши цю нову Церкву. Таким чином, Кіпрська Церква через свого Предстоятеля стала третьою Церквою, яка визнала її після Грецької Церкви та Олександрійського Патріархату.
 
Це надзвичайний та історичний розвиток подій, який має велике значення і - звичайно, - буде багато обговорюватися, поновлюючи питання про Автокефальну Церкву України, яке, здавалося, було «приспане» через сильну проблему Covid-19.

За іронією долі, подія сталась майже одразу після заяви митрополита Філарета про те, що ПЦУ вичерпала ліміт визнань. Новина викликала очікуване розгублення представників УПЦ МП, які традиційно заговорили про самоуправство архієпископа, який не мав права це робити без дозволу Синоду. Зокрема, заступник голови ВЗЦЗ УПЦ МП протоієрей Миколай Данилевич пише:

Грецькі церковні ЗМІ повідомили, що сьогодні Архієпископ Кіпрський Хризостом на Літургії згадав главу українських розкольників Епіфанія. Зробив він це самоправно, без згоди Синоду Кіпрської Церкви. Напевно, захотів догодити Фанару, але очевидно, що отримає великі проблеми у себе в Церкві.

Кіпрські архієреї вкрай обурені. Рядове духовенство теж.

Судячи з усього, слід очікувати жорстких заяв від кіпрських архієреїв. Може дійти навіть до того, що місцеві архієреї НЕ будуть співслужити з Архієпископом доти, доки він не змінить своєї позиції. Адже Православна Церква керується соборно, а не одноосібно.

Однак за інформацією Cerkvarium, про майбутнє поминання Хризостом поінформував Синод, що відбувався 9 вересня. Відомо, що в Кіпрській церкві є ієрархи з відверто русофільською позицією, вони, тим не менш, не стали розповсюджувати зміст питань, обговорюваних на Синоді. Факт збереження ними конфіденційності підтверджує, що мова про одноосібне самоуправство не йде. Хоча, не виключено, що опозиційні митрополити свою роль громовідводу виконають та певний час будуть висловлювати свою незгоду або незадоволення.

Нагадаємо, що майже одразу після отримання ПЦУ томосу від Вселенського патріарха очільник Кіпрської церкви прямо сказав: «Настане час, коли кир Епіфаній відвідає Кіпр і буде співслужити». 8 березня 2020 року архієпископ Хризостом вже поминав митрополита Епіфанія разом з патріархом Варфоломієм.