Патріарх Варфоломій відмовився від Всеправославного обговорення української автокефалії – інтернет-видавництво Церкваріум
21
Чт., жовт.

Патріарх Варфоломій відмовився від Всеправославного обговорення української автокефалії

Помісні церкви

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

На відміну від Ради безпеки ООН, Варфоломій вирішив не давати Москві можливість застосувати право вето

Вселенський патріарх Варфоломій відмовився скликати Синаксис (Збори) глав Автокефальних Православних Церков для обговорення теми автокефалії Православної Церкви України, про це він повідомив у листі Антіохійскому патріарху Іоанну Х, передає офіційний сайт РПЦ.

Раніше глава Антіохійського патріархату звертався до Варфоломія із закликами обговорити «українське питання» на Всеправославному рівні. З таким же проханням зверталися і інші Автокефальні Церкви, які знаходяться в сфері впливу Москви – Польська та Чеська. Примітно, що Кіпрська та Румунська церкви згадали про можливість Всеправославного обговорення цього питання, але не наполягали саме на такому форматі. Кіпріоти закликали дати українському православ’ю час на об’єднання, а румуни – окреслили ряд умов, які зачіпають інтереси цієї церкви.

Нижче наводимо фрагмент листа, опублікованого на сайті Московської патріархії:

«З великою радістю звертаємося до Вас, по-братньому цілуючи Ваше Блаженство у Господі!

Ми отримали і читали уважно лист Вашого Улюбленого Блаженства, № 100 від 31 грудня минулого року, у якому Ви просите зібрати Собор Предстоятелів Православних Церков для того, щоб залагодити проблему в Українській Церкві.

У відповідь Ми Вас інформуємо, що після того, як чотири Православних Церкви, з церковної і богословської точки зору без причини, відмовилися бути присутніми у справі Вселенського Священного Собору, чому немає виправдань, і Ваша давня Церква була однією з них, Вселенський Патріархат має серйозні підстави утриматися від таких зборів на загальноправославному рівні, які будуть марними, оскільки призведуть до згоди тільки у тому, що учасники будуть незгодні один з одним.

Велика Свята Церква Христова, дивлячись у любові та самопожертві, без свого інтересу або тиску, з однією метою єдності українського народу і припинення поділу і розколу у зборах мільйонів віруючих, до обіймів канонічної Церкви після того, коли вони були поза нею несправедливо, слідуючи церковної традиції і канонам, нагородила автокефалією Церкву України тим же способом, як отримали внутрішню адміністрацію всі інші новостворені Автокефальні Церкви, які затверджені тим же методом без Православного Собору або загального обговорення з братніми Автокефальними Церквами, визнані в їхньому становищі усіма Церквами, і імена їхніх нових Предстоятелів додані до диптиху.

Отже, ми просимо Засновника Церкви і Її Предстоятеля, щоб Його благодать і любов Бога й Отця і причастя Святого Духа були з Вами, з Преосвященним архієреями, з духовенством і з віруючим народом, що знаходяться в Антіохійській Церкві у випробуванні. Завершуємо у неосяжній братській любові у Господі з величезною повагою.

Люблячий Ваше Блаженство брат у Христі
Вселенський Патріарх Варфоломій
».

Вселенський патріарх розуміє, що ідея з Всеправославном собором у тому форматі, в якому він існує – утопічна і не може бути реалізована. Оскільки кожна Автокефальна Церква має право вето. Ні для кого не секрет, що РПЦ категорично проти автокефалії Православної Церкви України і тому вона скористається своїм правом вето так само, як світська влада РФ робить це у Раді безпеки ООН.

Більш того, дуже дивно чути заклики до Всеправославного обговорення від тих, хто сам ігнорує такі обговорення. Йдеться про те, що і РПЦ, і Антіохійський патріархат проігнорували Всеправославний Собор на Криті в 2016 році.

Цікаво так само, як автори ідеї про Всеправославне обговорення «українського питання» уявляють собі формат його проведення. Адже згідно Томосу про автокефалію, Православна Церква України повинна брати участь у всіх Всеправославних зборах і нарадах. Тобто представники ПЦУ будуть присутні на Синаксисі, де будуть обговорювати «визнавати чи ПЦУ чи ні?».

Cerkvarium всіляко вітає таку позицію Вселенського патріарха Варфоломія і бажає якнайшвидшого прийняття цієї позиції іншими Помісними Автокефальними Церквами.