Патріарх Іриней включив Сербську церкву до Пентархії – інтернет-видавництво Церкваріум
05
Ср., жовт.

Патріарх Іриней включив Сербську церкву до Пентархії

Помісні церкви

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Відступати нема куди, позаду - Москва?

28 вересня патріарх Сербський Іриней з нагоди святкування 1500-річчя заснування монастиря Різдва Пресвятої Богородиці в Подлястві (Чорногорія) в присутності посла Російської Федерації в Чорногорії Владислава Масленнікова зробив дуже одіозну заяву:

"Вісім століть тому наша Церква отримала значне визнання, одну з головних ролей серед Церков, вона стала автокефальною, рівною всім іншим великим православним Церквам, починаючи з Єрусалиму, Антіохії, Константинополя".

Можна було б припустити, що мова йде про рівність серед усіх православних церков, які є в диптиху. Але в тому-то і справа, що на момент визнання первісної сербської автокефалії в 1219 році "великим православними церквами" були лише церкви, що входять до Пентархії (4 церкви, засновані Вселенськими соборами: Константинопольська, Єрусалимська, Александрійська та Антіохійська). Таким чином, Сербська церква починає самочинно претендувати на роль, яку їй ніхто ніколи не відводив. Сам же Константинополь вважає, що  всі автокефалії, які він особисто надав своїм дочірнім церквам, є умовними, і згодом потребують остаточного затвердження на Всеправославному соборі, у тому ж порядку, як це було з церквами, що входять сьогодні до Пентархії.

Нагадаємо, що відповідно до грамоти Вселенського патріарха Іоакима ІІІ про визнання Сербської церкви (1872) її автокефалія є наслідком політичної незалежності Сербії, а її канонічні кордони було визначено окремим томосом (1922):

"Свята Церква, влаштовуючи і сповіщаючи про все, що потрібно, і повчання заради, вважає, що правильному влаштуванню та канонічному порядку властиво виправляти і влаштовувати кордони церковної юрисдикції відповідно до політичних змін".