"Антіохія є частиною еллінського світу", - грецький президент патріарху Антіохійському – інтернет-видавництво Церкваріум
21
Чт., жовт.

"Антіохія є частиною еллінського світу", - грецький президент патріарху Антіохійському

Помісні церкви

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

"Русскій мір" таки не пройде: греки взялись за Антіохію

Як повідомляє грецька агенція Orthodoxia, 12 квітня в місті Баламанд (Ліван) відбулась зустріч Антіохійського патріарха Іоанна Х з президентом Грецької республіки Прокопісом Павлопусом. Патріарх нагородив посадовця орденом Петра і Павла. Сторони обмінялись вітальними промовами, які, втім, заслуговують на увагу.

Повний текст промови патріарха Іоанна опублікував сайт Orthodoxia, а грецького президента - його офіційний сайт.

Зокрема, грецький президент налогосив, що Антіохія за свою тривалу історію стала символічним центром еллінської культури, і Апостольський престол Антіохії продовжує цю традицію. При цьому сам Антіохійський патріарх, за словами Павлопулоса, рішуче пітримує дії Вселенського патріарха в повній відповідності до еллінської традиції.

Антіохійський патріарх у своїй промові згадав про велич грецької цивілізації та її надбання в політичній, філософській, культурній та соціальній сферах. Окрім того, він сказав: "Ми переконані, що грецька держава та благословенна Елладська церква можуть зіграти провідну роль у воз'єднанні та відновленні православної сім'ї в усьому світі".

Таким чином, грецький президент фактично нагадав Антіохійському патріарху, що очолювана ним помісна церква є частиною еллінського світу, а не "русского міра", її корені виросли з давногрецької цивілізації. Цей меседж дуже важливий, адже вже 100 років на Антіохійську кафедру вибираються лише араби, і грецької пастви там фактично не залишилось. Таким чином, греки хочуть запобігти "арабізації" однієї з найдавніших кафедр, що входить до Пентархії, що фактично означає повну залежність від Росії.

Слова про те, що Іоанн Х начебто рішуче підтримує дії Константинопольського патріарха, можна розцінити як натяк на необхідність припинити орієнтуватись на "русскій мір", а стати нарешті на сторону Вселенскького патріарха в тому числі в українському питанні. Саме в цьому ключі можна сприймати і пасаж Іоанна Х про провідну роль Елладської церкви у відновленні православної єдності.

Адже цю єдність було порушено Росією та РПЦ через надання Україні автокефалії Вселенським патріархом. Крім того, саме на Елладську церкву покладали надію, що вона першою з грецьких церков оголосить про визнання ПЦУ. Можна припустити, що таким чином патріарх Антіохійський Іоанн Х, який є прихильником РПЦ та дуже негативно ставиться до української автокефалії, запропонував Елладі стати першопрохідцем в питанні вирішення всеправославної кризи шляхом підтримки Фанару. 

За даними Cerkvarium, в Антіохійській церкві серед єпископату є симпатики ПЦУ, але наразі не варто очікувати відкритої підтримки України з їхнього боку.