Томос про автокефалію Грузинської Церкви – інтернет-видавництво Церкваріум
05
Нд., лют.

Томос про автокефалію Грузинської Церкви

Церковні

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Томос про визнання та прийняття Автокефалії Святої Православної Церкви Грузії

Томос про визнання та прийняття Автокефалії Святої Православної Церкви Грузії

Димитрій, милістю Божою, Архієпископ Константинопольський – Нового Риму та  Вселенський Патріарх

В ім’я Отця і Сина і Святого Духа.

    «Щоб були ми правдомовні в любові, і в усьому зростали в Нього, а Він Голова, Христос. А з Нього все тіло, складене й зв'язане всяким допомічним суглобом, у міру чинности кожного окремого члена, чинить зріст тіла на будування самого себе любов'ю» (Еф 4: 15-16), каже Апостол язичників Павло і дійсно, це є одна громада і одне тіло Христове, що зветься Церквою Божою на Землі; духовна єдність, ні у першому ні у наступних століттях не перешкоджала місцевим структурам і помісним церквам, бути незалежними одна від одної, із внутрішнім самоврядуванням; щоби її очолювали архіпастирі, предстоятелі та слуги Христового Євангелія і складали одну Вселенську та Апостольську Церкву.

    Такою є Свята Православна Церква, що існує на благословенній Кавказький землі у межах Республіки Грузія, яка отримала самоврядування та незалежну владу, і відповідно церковну адміністративну організацію. Демонструючи твердість і церковне життя у вірі, Вона на постійній основі захищає вчення нашої Православної Церкви та істини, визнані Нею. На сьогоднішній день, Її керівництво є прихильниками канонічного порядку, перебувають у дружніх та сповнених любов’ю стосунках з усіма іншими Церквами тієї ж  конфесії. У  всіх випадках, Вона звертається до нашого Вселенського собору і просить благословення та прийняття Її самоврядної структури. За згодою, як лоза не поділяє усього виноградника Божого, канонічно серед інших локальних Православних Церков, Вона могла б продовжувати відродження Христового тіла.

Це звернення та прохання, наповнене шануванням, з любов’ю було прийняте нами та нашим Святим та Священним Синодом, тому що наш Вселенський Престол зобов’язаний допомагати святим Православним Церквам, котрі прохають про законні права та статус, простягнути їм руку допомоги у вирішенні життєвих проблем, піднятий відповідно до необхідності епохи, задля багатьох століть церковного життя та правил, авторитету, набутого з почестями, наповнив Її привілеєм надання автокефального управління та сформував адміністративні права.

За рішенням Синоду і освітленим Духом Святим, ми визнаємо Святу Церкву Грузії тією ж структурою та організацією, котрою вона з давніх часів була, про що свідчить Вальсамон, пишучи: «...кажуть, що у період його Святості Патріарха Божественного міста Великої Антіохії, господина Петра, було прийняте Синодальне рішення щодо свободи та автокефалії Церкви Іберії» (Γ.Α.Ράλλη, Μ.Πότλη,σύνταγμα τῶν θειών και ἱέρων κανόνω. Ἀθ., 1852, τομ.Β, σελ. 172). Ми вважаємо, що вона перебуває у Єдності братніх православних церков і цим ми заявляємо, що вона буде називатися «Святою Автокефальною Православною Церквою всієї Грузії». Ми визнаємо Її нашою духовною сестрою, котра володіє повноваженнями керувати і вести внутрішні справи самостійно та автокефально, у відповідності із правилами. Вона співпрацює з іншими святими Православними Церквами у відповідності до канонічних правил, уособлюючи Господа, Бога і Спасителя Ісуса Христа. Відповідно до канонічних і церковних правил, визнає і поважає верховенство нашого Вселенського Патріаршого Престолу, і власний Синод, сформований ієрархами Церкви Грузії, головою якого є Архієпископ Мцхети-Тбілісі та Католікос всієї Грузії, як вищий адміністративний орган.

З метою захисту духовної і канонічної єдності із нашим Святим Апостольським та Вселенським Патріаршим Престолом, а також кожною православною Автокефальною Церквою, відповідно до канонічних правил Православної Церкви, кожен Архієпископ Мцхети-Тбілісі та Католікос всієї Грузії повинен повідомити предстоятелів про його обрання та інтронізацію відповідними листами. Він повинен показати, сповідання та підтвердження [віри - прим. перекл.], та що Православна Церква визнає та довіряє йому, що він захищатиме Православну Віру та Богоносність, а також Божественні та Священні Канони і правила Православної Церкви; вказувати у священному Диптиху ім’я Вселенського Патріарха та інших святих Патріархів і блаженних предстоятелів святих Православних Автокефальних Церков. Щодо питання святого мира, то існуюча церковна традиція буде збережена, для того, щоб виконати і оголосити як видиму, так і невидиму внутрішню і зовнішню неподільну єдність Православної Церкви.

Крім того, ми радимо Архієпископу Мцхети-Тбілісі та Католікосу всієї Грузії, у випадку церковних проблем та перешкод загального характеру, які потребують всебічного обговорення і голосування, звертатися до нашого Святого Вселенського Патріаршого Престолу, який зв'яжеться з усіма Православними єпископами, які вірно навчають слову Істини, висловить власну позицію та розгляне проблему разом із братськими церквами.

Отже, все що було зроблено, обговорено та схвалено нами синодально, під час нашого постійного, повноправного, Святого і Священного засідання Синоду 23 січня 1990 року, ми затверджуємо це патріаршим і синодальним Томосом, складеним і підписаним відповідно до правил нашої Святої і Великої Христової Церкви. Точно і незмінно ми інформуємо і відправляємо його Архієпископу Мцхети-Тбілісі та Католікосу всієї Грузії, нашому брату у Христі і співслужителю господину Іллі, голові Священного Синоду Святої Православної Автокефальної Церкви всієї Грузії, і як правило, згідно із церковними канонами, діючим та визнаним братськими Православними Автокефальними Церквами, для того, щоб захистити та зміцнити Єдність Всієї Православної Церкви.

Наш Господь Бог, благодаттю і милістю першого, великого і вищого ієрарха Христа, нашого Бога, через заступництво всієї непорочної Його Матері, Блаженної Богородиці Марії, преподобного, славного пророка і хрестителя Іоанна, святих і славних і всехвальних  апостолів, святої рівноапостольної Ніни і наших поважних і богоносних Отців, можуть зміцнити і захистити лоно Єдиної, Святої і Соборної Церкви, братської Автокефальної Церкви всієї Грузії, може привести її і відродити у славі Його Ім'я, втішити Її вірну громаду і радіти спільно із нашим святим й Апостольським Вселенським Престолом і всіма братськими Православними автокефальними церквами.

 

1990 спасительного року, 25 січня.