Підписаний 27.08.1998 р.
Протокол № 58
Патріарший і синодальний Томос про благословення автокефалії Святій Православній Церкві в Чеських землях та Словаччині.
Благословен Бог і Отець Господа нашого Ісуса Христа, що благословив участю Своєї Божественної та всеблагої волі, щоби засяяло світло істини і Його Святий Дух на території благословенних земель Чехії та Словаччини – Віра Православна.
Його дорогоцінний Хрест був споруджений тут у IX столітті богоносними та всехвальними провозвісниками Божественного Слова – святими апостолами Кирилом і Мефодієм, покликаними сюди тодішнім князем Великої Моравії і відправлені старанним богоносцем святішим патріархом Фотієм Великим.
Їх місією було засівання Божого насіння в серця благословенних чеського, словацького, моравського та карпатського народів. Незабаром з цього з’явилося зелене дерево, що приносить добрі плоди на славу небесного Сіяча і нашого Спасителя. Ця місія була вшанована людьми і Богом вічності за те, що розкрила серця і вуха предків цих народів для прийняття Євангелія і привела їхні душі та думки до Сина Божого. Діяння святих були увінчані благополучними результатами. Благословенні народи чеський та словацький НЕ відкинули виховання, а тому незабаром можна було влаштувати церковне життя в цих землях і поставити тут першого архієпископа – блаженного і преподобного Мефодія. Свята Церква в ті часи у великій і сильній Моравії вельми зміцнилася, але сильні народи, що оточують Велику Моравію, з заздрістю і ненавистю намагалися розділити і привласнити собі це велике діяння, святу Божу спадщину, яка залишилась відображеною навіки.
Але всюдисущий, всевладний і всемогутній Бог залишив в серцях захований і збережений святий скарб святої Православної Віри. На початку цього століття, яке незабаром вже закінчиться, були використані випадок і свобода: цей скарб як Божественне таїнство було урочисто відкрито та вилучено.
Наша свята і велика Христова Церква, якій довірено піклування про всі святі Божі Церкви, і яка ніколи не залишить жодне своє дитя без захисту і нікому іншому не дозволить, щоби той робив те, на що не має права, і яка, як жива Церква – живе вищим життям, явищем воскреслого з гробу Господа, – несучи своє служіння, наділила честю автономії помісну святу церкву в Чеських землях і в Словаччині, яка живе у вільній, суверенній і ліберальній державі, незважаючи на те, що ця церква нечисленна, в 1923 р. було надано їй Патріаршого і Синодального Томаса. З того часу аж до сьогодні помісна свята Православна Церква в Чеських землях і в Словаччині існувала всупереч деяким неканонічним діям, які ми в тиші прощаємо, знаючи, що все, здійснене неканонічно, не на підставі правил і традицій Єдиної святої Православної Церкви, з самого початку не має сили, є недійсним і до кінця віку НЕ буде схвалено.
Беручи до уваги відданість і православність віри в Господа, а також постійне і велике піклування про спасіння у Христі, що прийшов спасти всіх людей, свята Божа автономна помісна Православна Церква в Чеських землях і в Словаччині завжди в рамках юрисдикції Вселенського Престолу і його синодального рішення, згідно Вселенських соборів, які, відповідно до думки духовенства та мирян, вираженого в листі Високопреосвященного Дорофея, архієпископа Празького і всіх Чеських земель і Словаччини і нашого улюбленого брата, № 195 (від 4 липня 1998 р. від Р. Х.), складеного ним належним чином, в якому він клопотав про наділення своєї автономної Церкви автокефалією і про проголошення цієї автокефалії.
Наша Мірність спільно з владиками, Високопреосвященнішими митрополитами, членами Святого і Священного Синоду великої Христової Церкви, з натхненням Святого Духа, постановила – беручи до уваги і керуючись канонічними приписами святих отців, що все, що знаходиться у варварських землях, тобто за всіх християн, які перебувають поза межами святих патріарших і автономних церков, знаходиться під духовною опікою виключно великого престолу Нового Рима; і прийняла подане клопотання Священного Синоду помісної автономної Православної Церкви в Чеських землях і в Словаччині, яку ми цінуємо за старанність як її духовенства, так і мирян в православній вірі, справжнім Патріаршим і Синодальним Томосом, і зводить зростаючою у славі помісну православну церкву в цих землях з автономної на автокефальну, а також встановлює наступні необхідні умови, якими Святий і Священний Патріарший Синод, що оточує нас і має владні повноваження, вводить, з одного боку, для дотримання православної віри, православного порядку і традиції, а з іншого боку – для успішного зростання і слави новоствореної автокефальної православної. Умови такі:
- 1. Вищим керівництвом помісної автокефальної Церкви в Чеських землях і в Словаччині є Священний Синод єпархіальних архієреїв, які беруть участь у пастирському служінні. Архієрей, який пастирські опікує Празьку єпархію, з цього моменту іменується Його Блаженством архієпископом Празьким, всіх Чеських земель і Словаччини і стає головою Священного Синоду, і володіє всіма привілеями, які належать першому архієрею кожної помісної церкви, згідно XXXIV апостольського правила. Інші єпархіальні архієреї, які беруть участь у пастирському служінні, тобто Пряшівський, Міхаловський і Оломоуцько-Брненський, іменуються митрополитами, а їхні єпархії – митрополіями. Архієпископом Празьким і всіх Чеських земель і Словаччини може бути обраний будь-який архієрей чи інший гідний клірик єдиної автокефальної Церкви Чеських земель і Словаччини.
Кожен митрополит Пряшівський іменується «екзархом Словаччини» і має право скликати на церковні збори високопреосвященних митрополитів та інших кліриків Словаччини, яких визначить Священний Синод автокефальної Церкви Чеських земель і Словаччини для того, щоб обговорити питання, які мають виключно місцевий словацький характер. Рішення цих зборів необхідно надавати для контролю і розгляду Священному Синоду одної та єдиної автокефальної церкви Чеських земель і Словаччини. Також може робити і блаженніший архієпископ Празький, всіх Чеських земель і Словаччини для більш повного вивчення і вирішення виключно місцевих проблем церкви в Чеських землях. Церква в Чеських землях і Словаччині може за допомогою синодальних рішень, прийнятих канонічно, засновувати нові єпархії згідно виникаючих пастирських потреб.
- 2. Священний Синод на підставі священних правил належним чином скликається для вирішення адміністративних питань не рідше двох разів на рік, для вирішення виникнути пастирських догматичного-канонічних проблем.
- 3. Канонічно обраний і поставлений Блаженніший архієпископ та інші Високопреосвященні митрополити, залишаються на своїх кафедрах довічно, за винятком тих, хто добровільно піде або буде усунений відповідно до канонічних порушень.
- 4. Диякони та ієреї підсудні судам другого рівня, архієреї – судампершого рівня, і з усіх питань, щодо своїх обов’язків підсудні, згідно зі священними канонами, канонічно заснованим Синодальним судам, для роботи яких запрошуються, за погодженням із Вселенським Патріархом, ієрархи виключно з юрисдикції Церкви-матері, тобто Вселенського Престолу. Засуджені архієреї за апеляцією щодо остаточного рішення можуть звернутися до Вселенського Патріарха.
- В диптихах святих Православних Церков свята автокефальна православна церква в Чеських землях і в Словаччині та її предстоятель отримують чотирнадцяте місце, відразу після Албанської автокефальної Церкви.
- 6. Під час богослужінь Блаженніший архієпископ Празький, всіх Чеських земель і Словаччини поминає «всіх православних єпископів» по порядку священного диптиху Вселенського Патріархату. З цього моменту поминає Блаженніших патріархів і автокефальних архієпископів і митрополитів. Високопреосвященні митрополити за богослужіннями поминають архієпископа Празького, як першого серед них. Блаженніший архієпископ Празький, всіх Чеських земель і Словаччини має право носити білий клобук з хрестом, прикрашеним каменями. Високопреосвященні митрополити – чорнийклобук, також з хрестом, прикрашеним каменями.
- 7. Церква в Чеських землях і в Словаччині в знак духовної єдності з Церквою-Матір’ю отримує святе миро від Вселенського Патріархату.
- 8. Головним і першим завданням Священного Синоду є дотримання чистоти Православної Віри та спілкування у Святому Дусі з Вселенським Патріархатом та іншими Православними Церквами. У той же час на нього накладається обов’язок в разі яких би то не було проступків апелювати не тільки до Священного Синоду Вселенського Патріархату, але й до більшого, розширеного Синоду, що скликається з цією метою піклуванням Вселенського Патріархату та з ініціативи останнього.
- 9. Що стосується глобальних тем і питань церковного характеру, що виходять за рамки можливостей помісних Православних Церков, Його Блаженство архієпископ Празький, всіх Чеських земель і Словаччини також має право звернутися до нашого святого Патріаршого Вселенського Престолу, який знаходиться у спілкуванні з усіма православними епископствами, належним чином проповідують слово істини. Вселенський Патріархат запросить у церков-сестер їхню думку та позицію. У зв’язку з цим канонічно, за допомогою справжнього Томосу, нагадуємо батьківський заповіт: «Стійте міцно і тримайтеся православного передання» як стовпа догматичної істини. Коли ви в чомусь невпевнені або вас мучать сумніви: «Запитай батька твого, і покаже тобі старійшин твоїх, і вони скажуть тобі» (Втор. 32: 7). Сказано це було для нас, щоб ми не загордилися, щоб покірно шукали те, що відповідає Божій волі, того, що добре і досконале. Ми благословляємо нову автокефальну помісну Православну Церкву в Чеських землях і в Словаччині, а разом з нею і її шановних представників – йогоБлаженство архієпископа Празького, всіх Чеських земель і Словаччини, а з ним – Високопреосвященнихмитрополитів і освячених кліриків. На ієреїв Божих та благочестивий народ закликаємо сугубе благословення від Бога і Спаса нашого Ісуса Христа, а всій Церкві – стійкості та зростання у славу Божу та спасіння світу. Блаженним нашим братам архієреям, ієреям, монахам і христолюбивому народу – всяке благословення Боже, мир і радість, і гідні плоди в стоянні Його православній вірі.
1998 року, дня 27-го, місяця серпня.
Затверджують:
+ Константинопольський Варфоломій
+ Ефеський Хризостом
+ Халкидонський Іоаким
+ Родопольський Ієронім
+ Імврійський і Тенедський Фотій
+ Прінкіпонійський Симеон
+ Кельнський Гавриїл
+ Пергійський Евангелос
+ Лістрський Каллінік
+ Дерконський Костянтин
+ Іліопольський Анастасій
+ Транупольський Герман
+ Філадельфійський Мелітон
Точна копія – в Патріархії – 8 серпня 1998 р.
Від канцелярії Святого і Священного Синоду диякон Максим Вгенопулос, кодикограф Святого і Священного Синоду Вселенського Патріархату
Переклад виконаний з чеської версії Томосу.
Переклад з чеської Іллі Бея.
UPD. Також автокефалію цій Церкві намагалась надати РПЦ, проте Томосу з цього приводу не існує. Все, що можна найти – наступний запис у Журналі Московської Патріархії, № 12, 1951 р., с. 3:
«Російська Православна Церква, в особі Патріарха Московського і всієї Русі Алексія і всього освяченого Архієрейського Собору, до уваги та клопотання церковного Собору Православної Церкви в Чехословаччині, дарує цій Церкві, бувшій до цього часу Екзархатом Московської Патріархії, – автокефалію. Російська Православна Церква єдиним серцем молить Небесного Пастиря начальника Господа нашого Ісуса Христа, нехай дасть Він Своє Божественне благословення наймолодшій сестрі в сім’ї Православних автокефальних Церков, Церкві Чехословаччини, і так увінчає Він її вічною славою».